Tuesday, 26 May, 2015

Turda, Ioan Ratiu, 54/3, Tel. 0264312565 , dacicusmedia@clicknet.ro, afaceriardelene@gmail.com

Miting de protest la Turda în 10 mai

miting-de-protest-asupra-modului-in-care-este-administrat-orasul-turda Miercuri, 08 Mai, 2013

În data de 10 mai ,la Turda va avea loc un miting de protest cu privire la modul în care este administrat orașul.Comunicatul care indeamnă populația să participe la miting este semnat de inginerul  BAICA GRIGORE.Redăm în continuare conținutul acestui document. 

        Cei care va considerati nemultumiti de modul cum este administrat orasul nostru de catre autoritatile locale si institutiile subordonate acestora va rugam sa participati la MITINGUL DE PROTEST din data de 10.05.2013 ora 10.00 cu deplasarea de la Dacia Service Turda pana la Primaria Turda.

        Cei care sunteti nemultumiti de felul cum arata si sunt intretinute strazile si aleele noastre care in majoritatea cazurilor sunt pline de gropi si tot felul de pericole din carosabil, va rugam sa participati la MITINGUL DE PROTEST.

      Celor care v-au fost afectate locuintele din cauza trepidatiilor mijloacelor de transport marfa si calatori, v-au fost avariate autoturismele din cauza gropilor din carosabil, v-au fost indoite jentile si pragurile, v-au fost deformate pneurile si ati fost obligati sa faceti reparatii neprogramate din cauza strazilor prost intretinute va rugam sa participati la MITINGUL DE PROTEST.

      Cei care sunteti multumiti de modul cum decurge administrarea orasului nostru va rugam sa NU participati la mitingul nostru in vederea desfasurarii in bune conditii a demersului nostru cetatenesc.

        Traseul de desfasurare a actiunii noastre de protest se va face pe partea pietonala (trotuar) a strazilor: Clujului, Bucovinei, Crisan, Traian, P-ta Romana, Libertatii, Primaria Turda. Traversarea strazilor se va face pe la trecerea de pietoni sub indrumarea Politiei Rutiere. Este interzisa blocarea drumurilor de catre participantii la manifestatie.

        Din partea grupului de organizare va invitam sa participati in numar cat mai mare la aceasta forma de protest.

 

                                                               ING BAICA GRIGORE

Taguri: Miting de protest la Turda în 10 mai, Miting de protest la Turda în 10 mai, Miting de protest la Turda în 10 mai, Miting de protest la Turda în 10 mai

Alte stiri

Photo

STIRI TURDA-Fir întins penru pescarii turdeni

Pescarii turdeni de la Potaissa Crap Club participă în această perioadă la un nou concurs de pescuit. Este vorba de Cupa amicală Dudi Baits care se desfăşoară pe lacul Harsany ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Potaissa Turda joacă joi cu Dinamo

Echipa de handbal Potaissa Turda va juca joi, 28 mai, cel de-al doilea joc din finala mică a play-offului. Elevii lui Horațiu și Ovidiu Gal vor juca în deplasare cu ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Poliția caută un hoț din Turda

Un bărbat de 39 de ani din Turda este căutat de polițiști după ce a fost condamnat la închisoare, pentru comiterea infracțiunii de furt. Turdeanul este dat în urmărire națională și ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Manevre riscante în traifc, la Turda

Un fapt uimitor a fost surprins de o cameră video, instalată la bordul unei mașini, pe strada Clujului din Turda. Un șofer care venea dinspre Cluj-Napoca, în momentul în care ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Soldat NATO de la Baza Aeriană Câmpia Turzii,mutilat intr-un club din Cluj

Potrivit www.ziardecluj.ro,un soldat NATO de la baza din Campia Turzii a fost bătut de persoane ramase deocamdata neidentificate.   Se pare că incidentul ar fi avut loc in preajma clubului After ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Bărbat din Câmpia Turzii, beat la volan

 La data de 23 mai a.c., în jurul orei 01:43, poliţiştii rutieri din cadrul Poliţiei municipiului Câmpia Turzii au depistat un bărbat de 47 de ani, din Câmpia Turzii, care ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Meci de handbal, sâmbătă 23 mai la Turda

Echipa AHC Potaissa Turda II, va susține sâmbătă 23 mai pe teren propriu ultimul meci din actuala ediție de campionat. Partida din cadrul etapei cu numărul 26 este programată să începă ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Vreme schimbătoare la Turda

Temperaturile de vară se vor menține și în acest week-end la Turda. Potrivit progonzei meteo a Administrației Naționale de Meteorologie în zona municipiului Turda, vremea se va menține caldă cu temperaturi ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Asfaltări la Turda

În urmă cu doar câteva zile au început lucrările de asfaltare a străzii Zorilor din Turda. În prezent, pe strada Zorilor se lucrează de zor, la montarea bordurilor. Vor urma ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Asfaltări la Câmpia Turzii

Viceprimarul municipiului Câmpia Turzii, Avram Gal, a postat joi, 21 mai, pe pagina s-a de socializare mai multe poze cu lucrările de asfaltare efectuate în această perioadă. ”În aceste zile ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Un bărbat din Turda s-a spânzurat

Un bărbat din Turda a fost găsit decedat în propria casă. Descoperirea a fost făcută miercuri seara. Vecinii spun că bărbatul s-ar fi spânzurat, iar acest lucru s-ar fi întâmplat ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Oaza Apusenilor-o oază de liniste și relaxare foarte aproape de Turda

Amplasata intr-un cadru natural deosebit, intr-o oaza de liniste de la marginea satului Calarasi,la 9 km de Turda, unde este localizat grandiosul obiectiv turistic Salina Turda, pensiunea Oaza Apusenilor ofera ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Videoclip realizat în Salina Turda

Trupa Arhaic a realizat un videoclip în Salina Turda. Videoclipul a fost postat pe data de 18 mai pe YouTube. Trupa Arhaic este aclătuită din: Nicolae Doboş-voce, Sorin Mircea Preda-chitară și ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Șoferi inconștienți pe Drumul Național 1 Turda-Cluj

Un șofer care are instalată pe bordul mașinii o cameră video a realizat un filmuleț cu mai mulți conducători auto pentru care linia continuă de pe axul drumului este doar ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Handbalist de la Potaissa Turda suspendat 6 etape

Componentul echipei de Juniori 1 a clubului AHC Potaissa Turda, Sorin Madarasz a fost suspendat 6 etape. Federația Română de Handbal a publicat pe site-ul propriu, un comunicat referitor la ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Sesizare făcută de locuitorii din Câmpia Turzii

Un cetățean al municipiului Câmpia Turzii a postat marți, 19 mai, o sesizare pe site-ul primăriei. Cetățeanul le cere autorităților locale să îi trimită pe cei abilitați să taie iarba ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Șofer kamikaze, la ieșirea din Turda spre Cluj

Un şofer care se deplasa pe drumul dintre Turda și Cluj-Napoca a filmat cum un alt participant la trafic a efectuat o depășire foarte periculoasă. Astfel, cu toate că drumul are ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Autobuzul supraetajat circulă din nou prin Turda

De câteva zile putem spune că primăvara și-a intrat pe deplin în drepturi. Odată cu vremea frumoasă conducerea STP Turda a reintrodus în circulație autobuzul supraetajat. Turdenii și nu numai se ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Pescarii din Câmpia Turzii pleacă în Ungaria

Aleșii locali din Câmpia Turzii au aprobat luni, 18 mai, proiectul de hotărâre referitor la deplasarea unei delegaţii a Municipiului Câmpia Turzii, la Mohacs -Ungaria, în perioada 19.05.2015-24.05.2015. Municipiul Câmpia Turzii ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Remuneraţie pentru reprezentantul Municipiului Câmpia Turzii în AGA la CAA

Aleșii locali din Câmpia Turzii au aprobat luni, 18 mai, proiectul de hotărâre referitor la remuneraţia reprezentantului Municipiului Campia Turzii în Adunarea Generală a Acţionarilor a Societăţii Compania de Apă ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-A fost desemnat reprezentantul Municipiului Câmpia Turzii în AGA la CAA

Aleșii locali din Câmpia Turzii au aprobat luni, 18 mai, proiectul de hotărâre referitor la numirea unui reprezetant în Adunarea Generală a Acţionarilor S.C. COMPANIA DE APĂ ARIEŞ S.A. În urma ...Citeste mai mult

Photo

Stiri Turda-Poliția Locală Turda - concurs de angajare

Poliția Locală Turda - concurs de angajare Serviciul Public Poliția Locală Turda organizează concurs în data de 18 iunie 2015, orele 11:00, pentru ocuparea funcțiilor publice vacante de Consilier juridic I/ ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Activitate la Cheile Turzii

Peste 1000 de specii de plante şi animale trăiesc zilnic în jurul nostru, în rezervaţile naturale din împrejurimile Turzii. Pentru a observa şi a învăţa lucruri noi despre lumea care ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Turdenii pot primi bonuri valorice dacă predau deșeuri

Turdenii pot trimite deșeurile electrice și electrocasnice la reciclare. Acțiunea de colectare este una gratuită, iar aparatele electrice vechi pot fi preluate de la domiciliul fiecărui cetățean în mod gratuit. Pentru ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Final de turneu pentru Juniorii 1 de la Potaissa Turda

Echipa de Juniorii I a clubului AHC Potaissa Turda a pierdut ultimul meci de la Turneul Final și a terminat competiția pe locul 6. Vineri, 15 mai, de la ora ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Victorie obținută de Juniorii 1 de la Potaissa Turda

Echipa de Juniorii I a clubului AHC Potaissa Turda a reușit prima victorie la Turneul Final. Juniorii turdeni au câștigat cu scorul de 33 la 32, la pauză 19 la ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-CSM București-Potaissa Turda 26-25

Echipa de handbal Potaissa Turda a pierdut și cel de-al doilea meci din sefmifinala cu CSM București. Joi, 14 mai, în cel de-al doilea meci din semifinale elevii lui Horațiu ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Meciul CSM București - Potaissa Turda va fi televizat

Echipa de handbal Potaissa Turda va disputa joi, 14 mai, cel de-al doilea meci din semifinale. Elevii lui Horațiu Gal vor juca în deplasare cu formația CSM București. Partida, programată ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Un turdean a primit un bon fiscal pentru un bacșiș de 1 ban

Un cititor al portalului de știri www.afaceriardelene.ro a trimis pe adresa de mail a redacției o poză cu un bon fiscal pentru 1 ban, ”bacșiș” lăsat într-un magazin din Turda. ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-O nouă înfrângere suferită de Juniorii 1 de la Potaissa Turda

Echipa de Juniorii I a clubului AHC Potaissa Turda a trebuit să se recunoască învinsă și în cel de-al doilea meci de la Turneul Final. Juniorii turdeni au pierdut cu ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Salina Turda inclusă într-un nou top realizat de Business Insider

Site-ul www.businessinsider.sg a publicat marți, 12 mai, un articol despre 35 de destinații incredibile de călătorie de care lumea nu prea a auzit. Printre cele 35 de desitnații incredibile se ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Înfrângere suferită de Juniorii 1 de la Potaissa Turda

Echipa de Juniorii I a clubului AHC Potaissa Turda a trebuit să se recunoască învinsă în primul meci de la Turneul Final. Juniorii turdeni au pierdut cu scorul de 27 ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Ministrul Transporturilor sare în ajutorul gospodarilor din Mihai Viteazu

​Ministrul Transporturilor, Ioan Rus, îi asigură pe gospodarii din comuna Mihai Viteazu că utilajele și camioanele grele care lucrează la autostradă vor utiliza drumurile naționale și astfel casele lor nu vor ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Vremea se încălzește în următoarele zile la Turda

Vremea se va încălzi uşor și la Turda în zilele următoare, devenind normală din punct de vedere termic pentru această perioadă. Temperaturile maxime vor ajunge zilele următoare la valori de ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Juniorii I la Turneul Final

Juniorii I de la Potaissa Turda, vor disputa în perioada 12-14 mai, meciurile din cadrul Turneului Final. Juniorii turdeni fac parte din Grupa B alături de echipele LPS Banatul Timişoara, ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-În atenţia elevilor!

Elevii care solicita recunoasterea si echivalarea probei de evaluare a competentelor digitale (Proba D) din cadrul examenului de bacalaureat cu Permisul ECDL, trebuie sa depuna copie legalizata de la Permisul ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-„Descoperă Uniunea Europeană”

Elevii de la Şcoala Gimnazială „Andrei Şaguna” Turda, au sărbătorit Ziua Europei, în parteneriat cu Asociaţia Slow Food Turda. Activitatea „Descoperă Uniunea Europeană” reprezintă un proiect dedicat Zilei Europei, având ca ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-SĂPTĂMÂNA SIGURANȚEI RUTIERE, LA CLUJ

Polițiștii de prevenire a criminalității au desfășurat, în această săptămână,  acțiuni în contextul campaniei de educație rutieră care vizează siguranța copiilor ca pasageri ai autovehiculelor.  În cadrul activităţilor, părinții au fost ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Victorie obţinută de Arieşul Turda

Echipa de fotbal FC Arieşul 1907 Turda a reuşit să câştige vineri, 8 mai, partida disputată pe teren propriu cu formaţia Industria Galda. Primul gol al partidei a fost marcat de ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Vezi ce s-a plantat pe o stradă din Turda

Pe spaţiile verzi de pe strada Grădinilor din Turda au fost plantaţi, în ultima perioadă, mai mulţi arbuşti ornamentali. De asemenea au fost plantate şi flori. Locuitorii străzii Grădinilor spun ...Citeste mai mult