Friday, 19 December, 2014

Turda, Ioan Ratiu, 54/3, Tel. 0264312565 , dacicusmedia@clicknet.ro, afaceriardelene@gmail.com
maxiprest termopane

Miting de protest la Turda în 10 mai

miting-de-protest-asupra-modului-in-care-este-administrat-orasul-turda Miercuri, 08 Mai, 2013

În data de 10 mai ,la Turda va avea loc un miting de protest cu privire la modul în care este administrat orașul.Comunicatul care indeamnă populația să participe la miting este semnat de inginerul  BAICA GRIGORE.Redăm în continuare conținutul acestui document. 

        Cei care va considerati nemultumiti de modul cum este administrat orasul nostru de catre autoritatile locale si institutiile subordonate acestora va rugam sa participati la MITINGUL DE PROTEST din data de 10.05.2013 ora 10.00 cu deplasarea de la Dacia Service Turda pana la Primaria Turda.

        Cei care sunteti nemultumiti de felul cum arata si sunt intretinute strazile si aleele noastre care in majoritatea cazurilor sunt pline de gropi si tot felul de pericole din carosabil, va rugam sa participati la MITINGUL DE PROTEST.

      Celor care v-au fost afectate locuintele din cauza trepidatiilor mijloacelor de transport marfa si calatori, v-au fost avariate autoturismele din cauza gropilor din carosabil, v-au fost indoite jentile si pragurile, v-au fost deformate pneurile si ati fost obligati sa faceti reparatii neprogramate din cauza strazilor prost intretinute va rugam sa participati la MITINGUL DE PROTEST.

      Cei care sunteti multumiti de modul cum decurge administrarea orasului nostru va rugam sa NU participati la mitingul nostru in vederea desfasurarii in bune conditii a demersului nostru cetatenesc.

        Traseul de desfasurare a actiunii noastre de protest se va face pe partea pietonala (trotuar) a strazilor: Clujului, Bucovinei, Crisan, Traian, P-ta Romana, Libertatii, Primaria Turda. Traversarea strazilor se va face pe la trecerea de pietoni sub indrumarea Politiei Rutiere. Este interzisa blocarea drumurilor de catre participantii la manifestatie.

        Din partea grupului de organizare va invitam sa participati in numar cat mai mare la aceasta forma de protest.

 

                                                               ING BAICA GRIGORE

Taguri: Miting de protest la Turda în 10 mai, Miting de protest la Turda în 10 mai, Miting de protest la Turda în 10 mai, Miting de protest la Turda în 10 mai

Alte stiri

Photo

STIRI TURDA-Juniorii III de la Potaissa Turda se pregătesc de un nou turneu

Echipa de Juniori III a clubului de handbal Potaissa Turda se pregăteşte de ultimul turneu din acest an. Turneul se va desfăşura în perioada 19-20 decembrie la Sieni. Primul meci ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Fetiţă accidentată pe trecerea de pietoni la Turda

O fetiţă a fost accidentată de un autocamion, joi 18 decembrie, pe trecerea de pietoni situată în apropierea intersecţiei străzilor Dr. I. Raţiu şi George Coşbuc din Turda. Din declaraţiile ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Concert de colinde la Turda

Elevii de la șase unități de învățământ din Turda vor susține, joi 18 decembrie de la ora 18, un extraordinar concert de colinde. Organizat de Asociația Turda Tin, Parohia Oprișani ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Moş Crăciun la Grădinița Socială ”Acoperământul Maicii Domnului”

Organizația de tineret a Partidului Social Democrat Turda a oferit, miercuri 17 decembrie,  cadouri, copiilor de la Grădinița Socială ”Acoperământul Maicii Domnului” din Turda. Cei 18 copii din grupa fluturașilor ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Moş Crăciun la Grădiniţa “Prichindelul isteţ” din Turda

Îmbrăcaţi în haine de sărbătoare, copii de la Grădiniţa “Prichindelul isteţ” din Turda au marcat, miercuri 17 decembrie, sfârșitul anului şcolar printr-o serbare de neuitat. Însoţiţi de părinţi, bunici, unchi ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Camere video la Aiton

Primăria comunei Aiton a demarat, anul acesta, un proiect de introducere a unui sistem de supraveghere video a localității. În prezent, acesta a fost finalizat în proporție de 80%, mai ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Serbare de Crăciun la Mihai Viteazu

Copii de la grupa mijlocie din cadrul grădiniţei din localitatea Mihai Viteazu au organizat, marţi 16 decembrie, serbarea dedicată Crăciunului. Preşcolarii s-au pregătit zile în şir, pentru a interpreta fără ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-”Groapă de gunoi” la doi pași de centrul Turzii

La doi pași de centrul municipiului Turda, pare să apară o nouă groapă de gunoi. Se pare că o parte din cetăţenii urbei par să dea dovadă de multă nesimţire, ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Vezi data limită pentru plata impozitului la primăria Turda

Primăria municipiului Turda - Direcţia Impozite şi Taxe Locale aduce la cunoştinţa contribuabililor că luni, 29 decembrie 2014(ora 13.00), este ultima zi în care se lucrează cu publicul. Menţionăm că data de 24.12.2014 este ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Ce drum va face legatura dintre centura Clujului de Autostrada Transilvania.Vezi avantajele turdenilor.

Ideea centurii Turzii a apărut prin luna aprilie 2013 ,atunci când senatorul Alexandru Cordoș a declarat:.  "Drumul ce va face legătura între Autostrada Transilvania și șoseaua Turda – Cluj se află ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Hoț violent din CÂMPIA TURZII prins de poliție

DEPISTAT ŞI REŢINUT DE POLIŢIŞTII CLUJENI            Poliţiştii clujeni au depistat şi reţinut un bărbat, bănuit de lovire sau alte violenţe, distrugere şi violare de domiciliu. Acesta ar fi pătruns, fără ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Târgul meşteşugarilor, manufacturierilor şi artizanilor populari 19 – 20 decembrie 2014 la Turda

În preajma sărbătorilor tradiţionale de Crăciun, Primăria Municipiului Turda organizează o ediţie specială a„Târgului meşteşugarilor, manufacturierilor şi artizanilor populari”, în perioada 19 – 20 decembrie 2014, locaţia fiind zona pietonală din centrul oraşului. Aşa cum v-am obişnuit, ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Vezi cine este autorul accidentului în urma căruia o femeie a murit la Mihai Viteazu

La data de 14 decembrie a.c., în jurul orei 12:50, pe DN 75, pe strada Morii din localitatea Mihai Viteazu, s-a produs un accident de circulaţie soldat cu decesul unei persoane.În fapt, ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Potaissa Turda a încheiat anul cu o victorie

Handbaliștii turdeni au câștigat meciul disputat, sâmbătă 13 decembrie, pe teren propriu împotriva formației Steaua București. Scorul final al partidei de la Turda a fost de 29 la 25, după ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Colindele strămoșești au răsunat la teatrul din Turda

Copii de la grădiniţele din Turda au susţinut, vineri 12 decembrie, pe scena Teatrului “Aureliu Manea” Turda, un deosebit spectacol de colinde. Spectacolul “Tradiţii”, ajuns la cea de-a V-a ediţie, ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Întoarceri pe linia continuă pe Turda-Cluj

Linia dublă continuă de pe Drumul Național 1, dintre Turda și Cluj-Napoca, pare să nu însemne nimic pentru unii șoferi care își întorc mașinile după bunul plac. Unul dintre șoferii ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Doamnă de 32 de ani din Câmpia Turzii prinsă de poliție circulând cu un autoturism neînmatriculat

La data de 14 decembrie a.c., ora 13:12, poliţiştii din cadrul Poliţiei municipiului Câmpia Turzii au depistat o conducătoare auto, care circula cu un autoturism a cărei autorizaţia de circulaţie ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Accident rutier mortal la MIHAI VITEAZU

La data de 14 decembrie a.c., în jurul orei 12:50, pe DN 75, pe strada Morii din localitatea Mihai Viteazu, s-a produs un accident de circulaţie soldat cu decesul unei ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Vezi oferta specială de revelion la COMPLEXUL TURISTIC MILEXIM Câmpia Turzii

Traieste un adevarat pastel de iarna cu valuri de ninsoare, un Revelion 2014-2015 la Complexul turistic MILEXIM.In continuare va prezentam meniul nostru atent selectionat, la doar 200 lei/persoana.• Sfera de ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Vezi oferta de revelion la restaurantul LAC LUNCANI.Surprize deosebite

 Va invitam sa petreceti trecerea dintre ani intr-o atmosfera de sarbatoare, la restaurantul LAC LUNCANI. Pentru o noapte memorabila organizatorii au pregatit: un meniu deosebit, servit individual bautura pe alese DJ profesionist, instalatie de sunet si ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Vezi cum poți contribui la stoparea defrişărilor ilegale

 Peste 200 m.c. de material lemnos, în valoare de circa 15.000 lei, au fost confiscaţi de poliţiştii clujeni în ultimele 40 de zile, în urma a peste 50 de acţiuni ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Şcoala Gimnazială Teodor Murăşanu Turda, prezentă într-un proiect european

Elevii Şcolii Gimnaziale Teodor Murăşanu, coordonaţi de prof. Camelia Vesa şi de prof. Lucica Irimia, participă în aceste zile la proiectul european "Porţi verzi", fiind destinat elevilor cu vârste între ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-La volanul unui autoturism fără permis de conducere prin CÂMPIA TURZII

La data de 13 decembrie a.c., ora 01:40, poliţiştii din cadrul Poliţiei Câmpia Turzii au depistat un bărbat, de 37 de ani, din Cluj-Napoca, care conducea un autovehicul, deşi avea ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Ultima ședință ordinară din acest an a Consiliului local din Câmpia Turzii

Ultima ședință ordinară din acest an a Consiliului local din Câmpia Turzii se va desfășura joi 18 decembrie. Întrunirea va avea loc în sala de şedinţe a Palatului Cultural ”Ionel ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Vreme frumoasă la Turda

Vremea se va încălzi uşor în acest week-end, potrivit prognozei realizate de Administrația Națională de Meteorologie. În zona municipiului Turda, potrivit datelor furnizate de meteorologi, temperaturile vor ajunge și la ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Alocare de bani pentru profesorii din Câmpia Turzii

Consilierii locali din Câmpia Turzii au aprobat, vineri 12 decembrie în cadrul unei ședințe extraordinare, alocarea unei sume de bani pentru profesorii din localitate, care au titluri executorii în urma ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Paul Surugiu,Cetățean de Onoare al Municipiului Turda

Avand in vedere valoarea artistica a interpretului Paul Surugiu, cu numele de scena Fuego, Partidul Conservator Turda propune Consiliului Local al Municipiului Turda si primarului Municipiului Turda, d-nul Tudor Stefanie, ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Şedinţă de consiliu, vineri, la Câmpia Turzii

Consilierii locali din Câmpia Turzii vor lua în discuție, vineri 12 decembrie în cadrul unei ședințe extraordinare, alocarea unei sume de bani pentru profesorii din localitate, care au titluri executorii ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Nunta de aur la Câmpia Turzii

Autorităţile locale din Câmpia Turzii au premiat, miercuri 10 decembrie, într-un cadru festiv, cuplurile care au împlinit anul acesta 50 de ani de la căsătorie. În aceste vremuri în care ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Steaua București vine sâmbătă la Turda

Echipa de handbal Potaissa Turda va juca, sâmbătă 13 decembrie, pe teren propriu, ultimul meci din acest an programat în campionat. Hanbaliștii turdeni vor întâlni în sala de sport a ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Fuego a concertat la Câmpia Turzii

Turdeanul Paul Surugiu, cunoscut sub numele de scenă, Fuego, a susţinut, miercuri 10 decembrie, un concert de colinde de excepţie la Câmpia Turzii. Timp de aproximativ două ore, cei aproximativ ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Turdeni nevoiţi să treacă prin bălţi

Locuitorii străzii Baladei din Turda sunt disperaţi, pentru că de fiecare dată când plouă trebuie să treacă prin bălţi. Acest lucru se datorează, spun ei, faptului că asfaltarea de acum ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Lansare volum de poezii la Turda

În luna cadourilor, într-o atmosferă de sărbătoare, şi înconjurată de cei mai dragi şi apropiaţi prieteni, turdeanca Ileana Nistor Heller şi-a lansat, la cafeneaua culturală La Papion, cel mai recent ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Nunta de aur pentru 30 de cupluri din municipiul Turda

În aceste vremuri în care divorțurile sunt tot mai frecvente de la an la an, cei care au reușit să stea împreună o jumătate de secol, merită toată considerația concetățenilor. ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Potaissa Turda a părăsit Cupa României în optimi

Echipa de handbal Potaissa Turda a ratat calificarea în sferturile Cupei României, după ce, luni 8 decembrie, a pierdut cu scorul de 24 la 27, partida din optimi. Desfășurată la ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Circulație în condiții de iarnă pe drumurile din Cluj

Iarna a venit și în județul Cluj. Cu toate că pentru județul Cluj nu a fost emisă o avertizare de cod galben de ploi, lapoviță și ninsori, în această dimineață, ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Nou la Turda.Complex lagunar La Bălți

Se întrevede ideea unui nou centru de agrement la Turda dupa ploile abundente ce au căzut în ultimele zile. Pe o stradă din oraș s-a creat un lac de acumulare ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Potaissa Turda joacă azi în Cupa României

Echipa de handbal Potaissa Turda va juca azi, 8 decembrie, de la ora 19:30 meciul din optimile Cupei Romaniei. Elevii lui Horațiu Gal vor juca în deplasare cu echipa Minaur ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-PĂRINŢI ŞI COPII, ATENŢIE LA CADOURI!!!

  În această perioadă escrocii devin tot mai activi. Din acest motiv dorim să tragem un semnal de alarmă, astfel încât cetăţenii să nu se lase înşelaţi de cei care le ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-La Turda pietonii se plimbă în voie pe autostradă

Unul dintre șoferii care are montată, la bordul mașinii, o cameră video, a postat pe YouTube, un filmuleț în care a fost surprinsă o situaţie întâlnită se pare doar în ...Citeste mai mult