Tuesday, 23 September, 2014

Turda, Ioan Ratiu, 54/3, Tel. 0264312565 , dacicusmedia@clicknet.ro, afaceriardelene@gmail.com
maxiprest termopane

Miting de protest la Turda în 10 mai

miting-de-protest-asupra-modului-in-care-este-administrat-orasul-turda Miercuri, 08 Mai, 2013

În data de 10 mai ,la Turda va avea loc un miting de protest cu privire la modul în care este administrat orașul.Comunicatul care indeamnă populația să participe la miting este semnat de inginerul  BAICA GRIGORE.Redăm în continuare conținutul acestui document. 

        Cei care va considerati nemultumiti de modul cum este administrat orasul nostru de catre autoritatile locale si institutiile subordonate acestora va rugam sa participati la MITINGUL DE PROTEST din data de 10.05.2013 ora 10.00 cu deplasarea de la Dacia Service Turda pana la Primaria Turda.

        Cei care sunteti nemultumiti de felul cum arata si sunt intretinute strazile si aleele noastre care in majoritatea cazurilor sunt pline de gropi si tot felul de pericole din carosabil, va rugam sa participati la MITINGUL DE PROTEST.

      Celor care v-au fost afectate locuintele din cauza trepidatiilor mijloacelor de transport marfa si calatori, v-au fost avariate autoturismele din cauza gropilor din carosabil, v-au fost indoite jentile si pragurile, v-au fost deformate pneurile si ati fost obligati sa faceti reparatii neprogramate din cauza strazilor prost intretinute va rugam sa participati la MITINGUL DE PROTEST.

      Cei care sunteti multumiti de modul cum decurge administrarea orasului nostru va rugam sa NU participati la mitingul nostru in vederea desfasurarii in bune conditii a demersului nostru cetatenesc.

        Traseul de desfasurare a actiunii noastre de protest se va face pe partea pietonala (trotuar) a strazilor: Clujului, Bucovinei, Crisan, Traian, P-ta Romana, Libertatii, Primaria Turda. Traversarea strazilor se va face pe la trecerea de pietoni sub indrumarea Politiei Rutiere. Este interzisa blocarea drumurilor de catre participantii la manifestatie.

        Din partea grupului de organizare va invitam sa participati in numar cat mai mare la aceasta forma de protest.

 

                                                               ING BAICA GRIGORE

Taguri: Miting de protest la Turda în 10 mai, Miting de protest la Turda în 10 mai, Miting de protest la Turda în 10 mai, Miting de protest la Turda în 10 mai

Alte stiri

Photo

STIRI TURDA - Un grav accident rutier s-a produs în Luna

La data de 21 septembrie a.c., ora 19:51, pe DN15 E60, pe raza comunei Luna, s-a produs un accident rutier soldat cu decesul a unei persoane. Din primele verificări reiese că ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA - Accident rutier ușor în Vâlcele

La data de 21 septembrie a.c., ora 18:25, pe DN1E60, pe raza comunei Feleacu, sat Vâlcele, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea uşoară a unei persoane şi avarierea ...Citeste mai mult

Photo

Buletin de presă - Acțiuni desfășurate de polițiștii clujeni pentru siguranța comunității

Pentru creşterea gradului de siguranţă publică a cetăţenilor din judeţul Cluj, în perioada 19-21 septembrie a.c., peste 300 de poliţişti din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Cluj au desfăşurat acţiuni ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA - Peste 2 tone de mere au fost confiscate de polițisti la Turda

Poliţiştii clujeni au confiscat aproximativ 2,5 tone de mere, în urma unui control în trafic, pentru combaterea comerţului ilicit de mărfuri. Poliţişti rutieri şi de investigare a fraudelor din cadrul ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA- Acțiune a polițiștilor din Turda

La data de 18 septembrie a.c., poliţişti rutieri şi de investigarea fraudelor din cadrul Poliţiei municipiului Turda au acţionat pentru prevenirea şi combaterea comercializării ilegale de produse alimentare şi pentru ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA- Grav accident de circulație la Turda

La data de 18 septembrie a.c., ora 11:00, pe Calea Victoriei din municipiul Turda, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea gravă a unei persoane. Un bărbat de 41 de ...Citeste mai mult

Photo

Stiri Turda- Vezi ce funcție are începînd cu 17 septembrie deputatul Mircea Irimie în cadrul Camerei Deputaţilor

Deputatul PC Mircea Irimie, a fost ales în data de 17 septembrie 2014, vicepreşedinte al Comisiei pentru Sănătate şi Familie din cadrul Camerei Deputaţilor. Comisia permanentă işi desfăşoară activitatea în ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Potaissa Turda a pierdut meciul disputat astăzi

Echipa de handbal Potaissa Turda a pierdut meciul de astăzi disputat în deplasare împotriva formației CH CSU Politehnica Timișoara. Dacă la pauză gazdele conduceau cu scorul de 15 la 12, ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Noua modă la Turda. Amplasarea de semne de circulaţie între copaci pentru a nu putea fi observate

De aproximativ două săptămâni de zile au fost amplasate în apropierea posului de peste râul Arieş din Turda mai multe semne de circulaţie care îi avertizează pe şoferi de faptul ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Potaissa Turda va juca împotriva formaţiei Politehnica Timişoara

Echipa de handbal Potaissa Turda va juca astăzi de la ora 17 împotriva formaţiei CH CSU Politehnica Timişoara. Meciul contează pentru etapa cu numărul 4 din această ediţie de campionat. Din ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Controale pe raza municipiului Turda

La data de 16 septembrie a.c., între orele 16:00 – 19:00, poliţişti din cadrul Secţiei 9 Poliţie Rurală Turda au acţionat pe raza de competenţă pentru reducerea riscului rutier, precum ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA- Conducere fără permis

Un bărbat de 43 de ani, din Turda, a fost depistat în trafic de poliţişti, în timp ce conducea un autovehicul deşi nu poseda permis de conducere.   La data de 16 ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA- Reținut pentru tâlhărie calificată

Un tânăr de 20 de ani, bănuit că ar fi smuls lănţişorul de la gâtul unei femei de 84 de ani, a fost reţinut 24 de ore de către poliţişti, ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA- Controale ale poliției în piețele agro-alimentare din Turda

La data de 16 septembrie a.c., poliţiştii din cadrul Poliţiei municipiului Turda, au organizat şi desfăşurat o acţiune având ca scop depistarea comercianţilor care nu respectǎ prevederile Legii 12/1990 privind ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Municipiul Turda unic în România.Vezi motivul

După cel mai mare drapel din oraș, turdenii au prins gustul faimei. Pregătesc acum un stil nou de tricolor. Până acum a aparut doar o gaură, dar avem încredere în ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-S-a rupt steagul din Piaţa Romană din Turda

La mai puţin de 20 de zile de când a fost inaugurat, imensul drapel naţional din Piaţa Romană din Turda s-a rupt. Mai exact, pe o suprafaţă de câţiva centimetri ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Echipa de pescuit Crap Club Potaissa din Turda a participat la o nouă competiţie

Componenţii echipei de pescuit Crap Club Potaissa din Turda au participat săptămâna trecută la o nouă competiţie. Ajunsă la cea de-a VII ediţie, întrecerea European Profesional Boiles Cup Fising & ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Juniorii 1 de la Potaissa Turda joacă astăzi împotriva formaţiei LPS Cluj

Începând de astăzi şi până sâmbătă 19 septembrie, echipa de Juniori I a clubului de handbal Potaissa Turda va participa la primul turneu din noua ediţie de campionat. Copii turdeni ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Zile de sărbătoare la Tureni

Timp de două zile comuna Tureni a fost în sărbătoare. Primăria comunei Tureni a organizat sâmbătă 13 şi duminică 14 septembrie manifestarea intitulată „Sărbătoarea Satului”. Sute de locuitorii ai comunei, ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Mesajul deputatului Mircea Irimie la debutul noului an şcolar

Educatia reprezinta o functie vitala a societatii noastre deoarece prin educatie societatea isi perpetueaza existenta, transmitand din generatie in generatie tot ceea ce umanitatea a invatat despre ea insasi si ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Mesajul primarului Tudor Ştefănie cu ocazia debutului de an şcolar

Începe şcoala! Dragi elevi, dascăli, stimați părinti! A învăța înseamnă a afla câte ceva nou în fiecare ceas al vieții noastre. Toată viață învățăm: și voi, dragi copii, și noi, cei care ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA - S-au luat la bătaie prin Câmpia Turzii după ce au consumat băuturi alcoolice

Poliţiştii clujeni au intervenit pentru a aplana un conflict spontan survenit pe fondul consumului de alcool în municipiul Câmpia Turzii. La data de 14 septembrie a.c., ora 04 :59, Poliţia ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA - Conducea un moped prin Turda fără a poseda permis de conducere

La data de 14 septembrie a.c., ora 20:30, poliţişti rutieri din cadrul Poliţiei municipiului Turda au depistat un bărbat de 43 de ani, din Turda, care conducea un motociclu fără ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA - Conducea prin Câmpia Turzii după ce a consumat alcool

La data de 14 septembrie a.c., ora 02:45, poliţişti rutieri din cadrul Poliţiei municipiului Câmpia Turzii, au oprit pentru control un conducător auto care circula pe strada Laminoriștilor din municipiul ...Citeste mai mult

Photo

ȘTIRI TURDA - Conducea fără permis și un autovehicul neînmatriculat prin Turda

La data de 13 septembrie a.c., ora 12:45, poliţişti rutieri din cadrul Poliţiei municipiului Turda au depistat un bărbat de 30 de ani, din Turda, în timp ce conducea pe ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Anul şcolar a început la Turda

Astăzi, cu mic cu mare, toţi şcolarii şi preşcolarii turdeni s-au trezit dis de dimineaţă pentru a participa la festivitatea de deschidere anului şcolar 2014-2015. Şcolarii, dar mai ales preşcolarii ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Festival de goluri reușit de fotbaliștii de la Arieșul Mihai Viteazu

Echipa de forbal seniori a Clubului Sportiv Arieşul din localitatea Mihai Viteazu a câștigat cu scorul de 9 la 1 meciul din cadrul celei de-a doua etape a Ligi a ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Potaissa Turda s-a calificat în turul 2 al Cupei EHF

Echipa de handbal Potaissa Turda s-a calificat în această seară, în premieră, în cel de-al doilea tur al Cupei EHF. Sâmbătă și duminică, elevii lui Horațiu Gal au susținut o dublă ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Vezi ce post de televiziune va transmite azi meciul echipei Potaissa Turda

Astăzi de la ora 18 este programat cel de-a doilea meci dintre echipa turdeană de handbal Potaissa Turda și Maccabi Castro Tel-Aviv. Partida face parte din primul tur al Cupei ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Seară magică la Turda. Portarul Szopka are 15 intervenţii şi Potaissa Turda câştigă detaşat

O seară cu adevărat magică au trăit cei aproximativ 200 de suporteri care au fost prezenţi în sala de sport a Şcolii Generale „George Bariţiu”, acolo unde echipa de handbal ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Victorie la scor obţinută de Arieşul Mihai Viteazu

Componenţii echipei de seniori a Clubului Sportiv Arieşul din localitatea Mihai Viteazu au început în forţă noua ediţie de campionat. Fotbaliştii din Mihai Viteazu au câştigat la scor meciul din ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Seară specială la Teatrul din Turda

Un eveniniment cu adevărat special este programat la sfârşitul acestei luni la Teatrul „Aureliu Manea” din municipiul Turda. La iniţiativa managerul Teatrului „Aureliu Manea” Turda, Narcisa Pintea, va avea loc ...Citeste mai mult

Photo

Buletin de presă - Atenție la credite!

Toţi ne dorim credite în condiţii avantajoase, cu dobânzi mici şi uşor accesibile, însă nu trebuie să uităm că şi escrocii caută victime sigure. Dorim să atragem atenția cetăţenilor asupra ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA - Hoață de locuințe la Câmpia Turzii

Poliţiştii clujeni au depistat o femeie de 36 de ani care se sustragea urmăririi penale, după ce ar fi sustras 12.000 lei dintr-un imobil din Câmpia Turzii. La data de 11 ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA - Hoțul care a sustras CD-player-ul dintr-un automobil din Turda depistat de polițiști

Tânăr bănuit de sustragerea unui CD player dintr-un autoturism, depistat şi cercetat de poliţişti pentru furt calificat. În urma cercetărilor efectuate, poliţişti de investigaţii criminale din cadrul I.P.J. Cluj - ...Citeste mai mult

Photo

ȘTIRI TURDA- Conducea un autoturism neîmatriculat prin Turda

La data de 10 septembrie a.c., ora 16:30, poliţişti rutieri din cadrul I.P.J Cluj - Poliţia municipiului Turda au depistat un bărbat de 31 de ani, din judeţul Mureş, în ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Aproximativ 24 de ore până la debutul echipei Potaissa Turda în cupele europene

Au mai rămas puţin peste 24 de ore până la debutul echipei de handbal masculin Potaissa Turda în cupele europene. Elevii lui Horaţiu Gal vor întâlni sâmbătă de la ora 18 ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Acordare de finanţări nerambursabile de la bugetul local Turda

Municipiul Turda anunta acordarea de finantari nerambursabile de la bugetul local pentru activitati nonprofit de interes local , pentru anul 2014. 1.Denumirea autoritatii contractante: Municipiul Turda , cod fiscal 4378930 ; ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Se apropie termenul de plată al impozitelor şi taxelor la Turda

Primăria municipiului Turda - Direcţia Impozite şi Taxe Locale aduce la cunoştinţa contribuabililor că termenul de plată pentru plata impozitelor şi taxelor locale (impozit pe clădiri,impozit pe teren, impozit asupra ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Compania de Apă Arieș: Utilizarea corectă a canalizării este în beneficiul tuturor!

Canalizarea - unul din cele mai vechi sisteme de canalizare din lume datează din vremea Romei antice. Canalizarea nu servea doar pentru evacuarea reziduurilor, ci avea mai multe funcțiuni, printre care tranzitarea ...Citeste mai mult