Wednesday, 20 August, 2014

Turda, Ioan Ratiu, 54/3, Tel. 0264312565 , dacicusmedia@clicknet.ro, afaceriardelene@gmail.com

Miting de protest la Turda în 10 mai

miting-de-protest-asupra-modului-in-care-este-administrat-orasul-turda Miercuri, 08 Mai, 2013

În data de 10 mai ,la Turda va avea loc un miting de protest cu privire la modul în care este administrat orașul.Comunicatul care indeamnă populația să participe la miting este semnat de inginerul  BAICA GRIGORE.Redăm în continuare conținutul acestui document. 

        Cei care va considerati nemultumiti de modul cum este administrat orasul nostru de catre autoritatile locale si institutiile subordonate acestora va rugam sa participati la MITINGUL DE PROTEST din data de 10.05.2013 ora 10.00 cu deplasarea de la Dacia Service Turda pana la Primaria Turda.

        Cei care sunteti nemultumiti de felul cum arata si sunt intretinute strazile si aleele noastre care in majoritatea cazurilor sunt pline de gropi si tot felul de pericole din carosabil, va rugam sa participati la MITINGUL DE PROTEST.

      Celor care v-au fost afectate locuintele din cauza trepidatiilor mijloacelor de transport marfa si calatori, v-au fost avariate autoturismele din cauza gropilor din carosabil, v-au fost indoite jentile si pragurile, v-au fost deformate pneurile si ati fost obligati sa faceti reparatii neprogramate din cauza strazilor prost intretinute va rugam sa participati la MITINGUL DE PROTEST.

      Cei care sunteti multumiti de modul cum decurge administrarea orasului nostru va rugam sa NU participati la mitingul nostru in vederea desfasurarii in bune conditii a demersului nostru cetatenesc.

        Traseul de desfasurare a actiunii noastre de protest se va face pe partea pietonala (trotuar) a strazilor: Clujului, Bucovinei, Crisan, Traian, P-ta Romana, Libertatii, Primaria Turda. Traversarea strazilor se va face pe la trecerea de pietoni sub indrumarea Politiei Rutiere. Este interzisa blocarea drumurilor de catre participantii la manifestatie.

        Din partea grupului de organizare va invitam sa participati in numar cat mai mare la aceasta forma de protest.

 

                                                               ING BAICA GRIGORE

Taguri: Miting de protest la Turda în 10 mai, Miting de protest la Turda în 10 mai, Miting de protest la Turda în 10 mai, Miting de protest la Turda în 10 mai

Alte stiri

Photo

STIRI TURDA-Strada Haţegului din Turda este cuprinsă în programul de reabilitare aferent anului 2014

Un locuitor al străzii Haţegului din municipiul Turda a făcut o reclamaţie pe site-ul Primăriei Turda. Cetăţeanul reclama faptul că de 28 de ani de când locuieşte pe strada Haţegului, ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Potaissa Turda s-a clasat pe locul 5 la "Cupa Konig" din Ungaria

Echipa de handbal Potaissa Turda a participat în perioada 14-16 august la cea de-a II-a ediţii a "Cupei Konig" din Ungaria. La acest turneu au fost prezente 6 echipe, 4 ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Mai mulţi arbori au fost plantaţi în parcul Tineretului din Turda

În ultima perioadă au fost plantaţi mai mulţi arbori pe câteva alei din parcul Tineretului din centrul municipiului Turda. Aleile, situate în apropierea podului pietonal de peste râul Arieş, au ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-„Ai parcat ca un bou” la Câmpia Turzii

Pagina „Ai parcat ca un bou” de pe reţeaua de socializare facebook începe să fie din ce în ce mai apreciată şi de cetăţenii municipiilor Turda şi Câmpia Turzii. Oamenii ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Zile de sărbătoare la Câmpia Turzii

Cea de-a XVII ediţie a Zilelor municipiului Câmpia Turzii poate fi considerată una de succes. Aceasta a fost părerea majorităţii persoanelor care au fost sâmbătă şi duminică în parcul mare ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-18.000 de turişti au vizitat Salina Turda în minivacanţa de Sfânta Maria

Mina de sare de la Turda a fost vizitată în minivacanta de 3 zile de la sfârșitul săptămânii trecute de un număr record de vizitatori pe zi, în medie de ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Mesajul deputatului Mircea Irimie cu ocazia sărbătorii “Adormirea Maicii Domnului”

Fiecare sarbatoare a Maicii Domnului este un prilej de bucurie pentru intreaga Biserica, deoarece Preacurata Fecioara a slavit neamul omenesc, devenind persoana care si-a oferit trupul sau pentru Intruparea celei ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Benzina poate costa doar 1,45 de lei pe litru de la Turda la Bucureşti

În ultima perioadă au apărut din ce în ce mai multe site-uri pe care şoferii care pot lua pasageri în maşină pot să anunţe destinaţia lor iar persoanele care doresc ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Artişti renumiţi vor concerta în acest week-end la Câmpia Turzii

Astăzi debutează ce de-a XVII-a ediţie a Zilelor municipiului Câmpia Turzii. Ca în fiecare an, organizatorii, Primăria şi Consiliul local Câmpia Turzii în colaborare cu Asociaţia Transilvania Music Show Câmpia ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Un bărbat din Viişoara a ajuns după gratii

Ieri, poliţişti din cadrul Poliţiei municipiului Câmpia Turzii au depistat un bărbat care figura ca urmărit, pe numele acestuia fiind emis un mandat de arestare preventivă. Bărbatul în vârstă de 21 ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Maşină cu numere false depistată la Copăceni

Aseară în jurul orei 18, poliţişti din cadrul Poliţiei municipiului Turda, Secţia 9 Poliţie Rurală Turda, au depistat un bărbat de 32 de ani, din comuna Feleacu, judeţul Cluj, în ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Potaissa Turda învinsă în prima partidă de la "Cupa Konig"

Echipa de handbal Potaissa Turda participă în această perioadă la cel de-al doilea turneu de pregătire din Ungaria. La acest turneu participă 6 echipe, 4 fiind din Ungaria, una din ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Bani de la bugetul local Turda pentru proiectul derulat de Compania de Apă Arieş

Unul dintre proiectele de hotărâre aprobate ieri de aleşii locali în cadrul unei Şedinţe de îndată prevede alocarea în continuare a unei sume de bani de la bugetul local pentru ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Doi tineri din Turda reţinuţi pentru comiterea a 8 furturi

În data de 13.08.2014, în urma activităţilor de cercetare penală efectuate şi a probatoriului administrat, poliţiştii din cadrul Poliţiei municipiului Turda, Biroul de Investigaţii Criminale, au propus continuarea urmăririi penale ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Schimb de terenuri între Primăria Turda şi SC Prodvinalco SA

Aleşii locali din municipiul Turda au aprobat ieri în cadrul unei Şedinţe de îndată a Consiliului local un proiect de hotărâre privind realizarea unui schimb de terenuri între municipiul Turda ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Nicolae Giurgiu mandatat să sesizeze organele judiciare pentru clarificarea aspectelor legate de activitatea de conducere a societăţii care administrează Salina Turda

În cadrul Şedinţei de îndată a Consiliului local Turda de ieri, pe masa aleşilor locali s-a aflat şi proiectul de hotărâre privind acordarea unui mandat special reprezentantului municipiului Turda în ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Primăria Turda:Recomandări anticaniculă

Având în vedere atenţionarea meteo de caniculă, Primăria municipiului Turda, prin Serviciul Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă, recomandă populaţiei să evite pe cât posibil deplasarea în intervalul 11.00 – 16.00. Pentru ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Teatrul municipal din Turda are o nouă denumire

Aleşii locali din municipiul Turda au aprobat astăzi un Proiect de Hotărâre privind atribuirea Teatrului municipal din Turda o nouă denumire. Astfel noua denumire a teatrului din Turda va fi ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-O delegaţie din municipiul Turda va pleca la Bihartorda în Ungaria

O delegaţie formată din 8 turdeni va participa în perioada 15-17 august la Zilele localităţii Bihartorda din Ungaria. Consilierii locali turdeni s-au întrunit astăzi de la ora 12 în cadrul ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Închirierea de teren sau spaţiu în scop publicitar costă 200 de lei pe metru pătrat pe zi la Turda

Aleşii locali din municipiul Turda au aprobat astăzi în cadrul unei Şedinţe de îndată a Consiliului local un Proiect de Hotărâre referitor la completarea unei anexe a Hotărârii numărul 256 ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Joi se modifică programul la Direcţia de Impozite şi Taxe Turda

Joi, 14 august 2014, programul cu publicul la Direcţia de Impozite şi Taxe din cadrulPrimăriei municipiului Turda este între orele 8.00 - 13.00. Director executiv Maria ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Săptămâna viitoare vine circul la Turda

Membri Circului Acquatico Bellucci vor fi prezenţi săptămâna viitoare la Turda pentru a-i delecta pe turdeni cu numerele lor de excepţie. Circul Acquatico Bellucci va susţine nu mai puţin de trei ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Puncte de prim ajutor în caz de caniculă la Turda

Având în vedere informarea meteorologică nr. 50888/SON/11.08.2014 a Ministerului Mediului şi Schimbărilor Climatice – Centrul Operativ pentru Situaţii de Urgenţă vizând posibila apariţie a canicului şi disconfortului termic la nivelul ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-“Ai parcat ca un bou”, la Turda

Un grup de români, sătui de numărul din ce în ce mai mare al şoferilor care îşi parchează maşinile după bunul plac, în cele mai ciudate locuri şi astfel incomodează ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Se circulă doar pe o bandă pe podul de peste râul Arieş din Turda

Traficul rutier se desfăşoară pe o singură bandă pe podul de peste râul Arieş din zona Piaţa Romană din Turda. În cursul zilei de ieri a fost decopertat asfaltul de pe ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-La Turda ca să intri în parc trebuie să sari peste o conductă

Probabil cea mai inedită intrare într-un parc poate fi întâlnită la Turda. Parcul Tineretului din centrul municipiului Turda are mai multe intrări, dintre care una arată ca după război pentru că ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Ştirea cititorului: Şoferi fără bun simţ care blocează ieşirile din parcuri la Turda

Un cititor al site-ului nostru ne-a trimis aseară o poză şi mai multe informaţii referitoare la modul cum aleg să parcheze unii şoferi la Turda. Mai exact este vorba de ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Locul 2 pentru Potaissa Turda la un turneu din Ungaria

La sfârşitul săptămânii trecute s-a desfăşurat în localitatea maghiară Mezokovesd turneul de handbal masculin intitulat"Memorialul Janos Marton". La această competiţie a participat şi echipa Potaissa Turda. Elevii lui Horaţiu Gal ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA - Conducea sub influența alcoolului la vârsta de 60 de ani

La data de 10 august a.c., ora 19:27, poliţişti din cadrul Poliţiei  municipiului Turda, Biroul Rutier, au depistat un bărbat, de 60 ani, din Cluj-Napoca, în timp ce conducea o ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA - Trafic îngreunat în această după-masă pe Turda - Cluj în urma unui accident

In jurul orei 17, pe tronsonul Turda-Cluj, intre localitatile Martinesti si Valcele a avut loc un accident rutier in care au fost implicate doua autoturisme. Din spusele martorilor masina rosie, marca ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA - Bărbat din Câmpia Turzii cu o concentrație de alcool de 0,61 mg/l la volan

La data de 7 august a.c., ora 14:20, poliţişti rutieri din cadrul I.P.J. Cluj - Poliţia municipiului Câmpia Turzii au depistat un bărbat care conducea un autoturism pe strada George ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA - Un bărbat din Turda conducea sub influența alcoolului și cu permisul anulat

La data de 7 august a.c., ora 23:30, poliţişti rutieri din cadrul I.P.J. Cluj - Poliţiamunicipiului Turda au depistat un bărbat, de 26 de ani, în timp ce conducea un ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA - Un tânăr din Luncani aflat sub influența băuturilor alcoolice circula cu un moped desi nu avea permis de conducere

Poliţiştii au depistat, pe raza localităţii Luna, un conducător auto aflat sub influenţa alcoolului care circula cu un moped deşi nu poseda permis de conducere.  La data de 6 august ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Muniție din al doilea război mondial găsită la TURDA.Vezi unde

La data de 6 august a.c., ora 09:20, un bărbat de 52 de ani a sesizat Poliţia municipiului Turda prin SNUAU 112 despre faptul că a găsit un proiectil vechi.Bărbatul ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-ACŢIUNI PREVENTIVE ALE POLIŢIŞTILOR RUTIERI DIN TURDA

Peste 50 de sancţiuni contravenţionale pentru încălcări ale regulilor de circulaţie au fost aplicate de poliţişti, în urma unor acţiuni pentru prevenirea şi sancţionarea abaterilor rutiere.Poliţiştii rutieri au acţionat pe ...Citeste mai mult

Photo

Stiri Turda-Turda va avea o șosea de centură.Vezi unde.

Surse din cadrul Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România  au arătat  că drumul va avea 5,8 kilometri și va costa 5 milioane de euro.   Centura va elimina traficul greu din municipiul Turda și va face ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Vezi cu ce viteză incredibilă se deplasa un tânăr pe AUTOSTRADA TRANSILVANIA

Poliţiştii de la Biroul de Poliţie Autostrada Transilvania l-au depistat pe şofer de 31 de ani  cu aparatul radar un bărbat la kilometrul 12+400 m, pe sensul de mers Gilău ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Primaria Turda scoate la vanzare un teren proprietate privata a municipiului Turda

Municipiul Turda  cu sediul in Turda, str. Pta 1 Decembrie 1918, nr. 28 , face cunoscut ca in ziua de 21.08.2014 , ora 13, in sala de protocol a Primariei ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Arieșul navigabil?

În ultima vreme se remarcă niște încercări de a schimba imaginea funebră a râului Arieș care împodobește orașul Turda. Apar maluri îndiguite, proiecte ambițioase care promit o înviorare considerabilă a ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Copil minor la volanul unui autoturism prin Câmpia Turzii.Vezi cine i-a dat mașina

Un minor este cercetat pentru conducerea fără permis a unui autovehicul neînmatriculat. Acesta a fost depistat pe strada Parcului, din municipiul Câmpia-Turzii, în urma acţiunilor preventive desfăşurate de poliţişti.La data ...Citeste mai mult