Thursday, 02 October, 2014

Turda, Ioan Ratiu, 54/3, Tel. 0264312565 , dacicusmedia@clicknet.ro, afaceriardelene@gmail.com
maxiprest termopane

Miting de protest la Turda în 10 mai

miting-de-protest-asupra-modului-in-care-este-administrat-orasul-turda Miercuri, 08 Mai, 2013

În data de 10 mai ,la Turda va avea loc un miting de protest cu privire la modul în care este administrat orașul.Comunicatul care indeamnă populația să participe la miting este semnat de inginerul  BAICA GRIGORE.Redăm în continuare conținutul acestui document. 

        Cei care va considerati nemultumiti de modul cum este administrat orasul nostru de catre autoritatile locale si institutiile subordonate acestora va rugam sa participati la MITINGUL DE PROTEST din data de 10.05.2013 ora 10.00 cu deplasarea de la Dacia Service Turda pana la Primaria Turda.

        Cei care sunteti nemultumiti de felul cum arata si sunt intretinute strazile si aleele noastre care in majoritatea cazurilor sunt pline de gropi si tot felul de pericole din carosabil, va rugam sa participati la MITINGUL DE PROTEST.

      Celor care v-au fost afectate locuintele din cauza trepidatiilor mijloacelor de transport marfa si calatori, v-au fost avariate autoturismele din cauza gropilor din carosabil, v-au fost indoite jentile si pragurile, v-au fost deformate pneurile si ati fost obligati sa faceti reparatii neprogramate din cauza strazilor prost intretinute va rugam sa participati la MITINGUL DE PROTEST.

      Cei care sunteti multumiti de modul cum decurge administrarea orasului nostru va rugam sa NU participati la mitingul nostru in vederea desfasurarii in bune conditii a demersului nostru cetatenesc.

        Traseul de desfasurare a actiunii noastre de protest se va face pe partea pietonala (trotuar) a strazilor: Clujului, Bucovinei, Crisan, Traian, P-ta Romana, Libertatii, Primaria Turda. Traversarea strazilor se va face pe la trecerea de pietoni sub indrumarea Politiei Rutiere. Este interzisa blocarea drumurilor de catre participantii la manifestatie.

        Din partea grupului de organizare va invitam sa participati in numar cat mai mare la aceasta forma de protest.

 

                                                               ING BAICA GRIGORE

Taguri: Miting de protest la Turda în 10 mai, Miting de protest la Turda în 10 mai, Miting de protest la Turda în 10 mai, Miting de protest la Turda în 10 mai

Alte stiri

Photo

STIRI TURDA-Șofer care circulă pe contrasens la Turda

Un șofer care și-a instalat o cameră video la bordul mașinii a surprins un moment cu adevărat uluitor pe strada Clujului din Turda. Șoferul, care se deplasa pe direcția Cluj-Napoca ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Mai multe străzi din Turda vor fi reabilitate

Aleşii locali din municipiul Turda au aprobat în cadrul şedinţei ordinare a Consiliului local de ieri lista străzilor ce vor face obiectul reabilitării şi modernizării pentru anul 2014. Modernizarea străzilor ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Hoț din Turda prins de poliție

Un tânăr, de 24 de ani, este cercetat pentru furt calificat. Acesta a fost depistat de poliţişti după ce ar fi sustras bunuri în valoare de peste 8.000 lei, dintr-un ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Știrea cititorului: Șoferii parchează mașinile pe tot trotuarul la Turda

Un cititor al site-ului nostru ne-a trimis o fotografie însoțită de câteva informații referitoare la cum parchează unii șoferi la Turda. Cititorul ne-a prezentat faptul că ieri, în timp ce se ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Crengile care acopereau un semn de circulație din Turda au fost tăiate

La doar câteva zile după ce v-am prezentat un semn de circulație din Turda care a fost amplasat între doi copaci și nu putea fi observat de șoferi, au fost ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Toalaletă publică la Turda, dar închisă

Singura toaletă publică din municipiul Turda este închisă de ani buni de zile. Cu toate acestea semnul care indică o toaletă publică a rămas amplasat în plin centrul orașului. Turdenii, ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-S-a pierdut o cățelușă Husky la Turda

Municipiul Turda a fost împânzit în această seară cu sute de afișe referitoare la dispariția unei cățelușe Husky. Aceasta, se menționează în mesajul care insoțește poza cățelușei, a fost pierdută pe ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA - Un conflict între doi bărbaţi a fost aplanat de poliţişti la Copăceni

Poliţiştii au intervenit pentru a aplana un conflict survenit între doi bărbaţi, pe fondul unor neînţelegeri mai vechi. La data de 28 septembrie a.c., ora 18:25, un bărbat de 56 de ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA - Un accident uşor a avut loc ieri la Câmpia Turzii

La data de 28 septembrie a.c., ora 20:54, pe strada Aurel Vlaicu, din Câmpia Turzii, la intersecţia cu strada Florilor, a avut loc un accident rutier soldat cu rănirea uşoară ...Citeste mai mult

Photo

Buletin de presă - Acţiuni desfăşurate de poliţistii clujeni pentru siguranţa comunităţii

Pentru creşterea gradului de siguranţă publică a cetăţenilor din judeţul  Cluj, în perioada 26-28 septembrie a.c., poliţiştii din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Cluj au desfăşurat acţiuni preventiv-reactive în locurile ...Citeste mai mult

Photo

Poliţiştii clujeni au luate măsuri pentru meciul ce va avea loc în această seară între CFR Cluj şi Universitatea Cluj

Peste 140 de poliţişti clujeni asigură măsurile de ordine la meciul de fotbal dintre echipele CFR 1907 CLUJ şi UNIVERSITATEA CLUJ La data de 29 septembrie a.c., între orele 21:00 – ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Potaissa Turda joacă miercuri cu HCM Constanţa

Echipa de handbal Potaissa Turda va juca miercuri 1 octombrie pe teren propriu cu formaţia HCM Constanţa. Partida, restanţă din etapa cu numărul 3, a fost reprogramată datorită faptului că ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Grav accident rutier produs duminică seara la ieșirea din Turda

Un grav accident rutier a avut loc duminică seara în jurul orei 23 pe drumul ce leagă Turda de Cluj. Șoferul unui TIR, care, din declarațiile martorilor reiese faptul că ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Accident rutier la Viișoara

La data de 27 septembrie a.c., ora 13.26, în afara localităţii Viişoara, pe DJ 150, s-a produs un accident de circulaţie soldat cu rănirea uşoară a unei persoane.Din primele verificări ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA -La Școala AVRAM IANCU din Turda s-a sărbatorit Ziua plantării copacilor

În anul 2000 organizaţia ENO - Environment Online lansa primul său apel de a păstra un mediu înconjurător verde tuturor locuitorilor globului.De atunci şi până acum peste 10.000 de şcoli, ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Înfrângere pentru Potaissa Turda în această seară

Echipa de handbal Potaissa Turda a pierdut meciul disputat în această seară în deplasare împotriva formației CSM București. Elevii lui Horațiu Gal au pierdut cu scorul de 32 la 28, după ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Un nou semn de circulație acoperit de frunze la Turda

Se pare că doar venirea toamnei va face vizibile o parte din semnele de circulație din Turda care sunt acoperite de luni bune de vegetație. V-am prezentat în ultima perioadă ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-CSM București-Potaissa Turda în direct astăzi la Digi Sport

Echipa de handbal Potaissa Turda va juca în această seară cu formaţia CSM Bucureşti. Partida, care se va desfăşura în capitala României, va începe la ora 18 şi va fi ...Citeste mai mult

Photo

Comunicat de presă - Întrebare adresată doamnei Ministru al Muncii Rovana Plumb de către deputatul PC Mircea Vicenţiu Irimie

ÎNTREBARE Adresată: Doamnei Ministru Rovana Plumb, Ministerul Muncii, Familiei,Protecţiei Sociale şi Persoanelor Vârstnice. De către: Deputat PC Turda, Vicenţiu-Mircea Irimie. Obiectul întrebării: Indemnizaţia acordată persoanelor cu handicap grav.   Stimată doamnă ministru, În România, la ora ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA - În cursul zilei de ieri a avut loc un accident grav în comuna Feleacu

La data de 24 septembrie a.c., ora 07:00, pe DN1 E60, pe raza comunei Feleacu, în localitate, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea gravă a două persoane, rănirea ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA - Complicii unui furt petrecut în Câmpia Turzii reţinuţi

Doi bărbaţi de 25 de ani au fost reţinuţi 24 de ore, pentru complicitatela tâlhărie calificată. Aceştia ar fi asigurat transportul, respectiv paza locului faptei pentru a sprijini un tânăr ...Citeste mai mult

Photo

Buletin de presă - Acţiuni ale poliţiştilor clujeni pentru siguranţa comunităţii

Poliţiştii clujeni au intensificat acţiunile de prevenire, depistare şi sancţionare a faptelor care aduc atingere relaţiilor sociale referitoare la protecţia dreptului de proprietate, a posesiei sau detenţiei bunurilor unei persoane. Poliţiştii ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Campionatul Național de Îndemânare Auto 2014 - Etapa a VII-a

Vino la Polus in perioada 27-28 septembrie 2014 sa urmaresti finala celei de-a 7-a etape a Campionatului National de Indemanare Auto. Piloti din toata tara, atat amatori cat si profesionisti, revin ...Citeste mai mult

Photo

Stiri Turda-Vești bune despre autostrada Transilvania

Comisia Europeana a aprobat Masterplanul General de Transport pentru România, au declarat în exclusivitate pentru Europa FM surse oficiale de la Bruxelles. Surse din Ministerul Transporturilor, condus de clujeanul Ioan Rus, au declarat ...Citeste mai mult

Photo

Comunicat de presă - Raport de activitate al Deputatului Mircea Vicenţiu Irimie

Sinteza activitatii parlamentare pe perioada ianuarie 2013-septembrie 2014: - Luări de cuvânt: 38 (în 20 şedinţe) - Declaraţii politice: 33 (din care 28 consemnate conform - Propuneri legislative 47 materialului depus la secretariatul ...Citeste mai mult

Photo

Buletin de presă - Campanie a poliţiei rutiere din judeţul Cluj pentru purtarea centurii de siguranţă

Pentru toţi conducătorii auto, siguranţa lor şi a pasagerilor aflaţi în maşina pe care o conduc ar trebui să fie o prioritate, din momentul în care urcă în maşină şi ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA - Bărbat băut la volan a provocat o tamponare în Turda

La data de 21 septembrie a.c., ora 16:26, un bărbat de 31 de ani, din comuna Tureni, a condus un autoturism pe strada Piaţa 1 Decembrie 1918, din Turda, unde ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA - Un grav accident rutier s-a produs în Luna

La data de 21 septembrie a.c., ora 19:51, pe DN15 E60, pe raza comunei Luna, s-a produs un accident rutier soldat cu decesul a unei persoane. Din primele verificări reiese că ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA - Accident rutier ușor în Vâlcele

La data de 21 septembrie a.c., ora 18:25, pe DN1E60, pe raza comunei Feleacu, sat Vâlcele, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea uşoară a unei persoane şi avarierea ...Citeste mai mult

Photo

Buletin de presă - Acțiuni desfășurate de polițiștii clujeni pentru siguranța comunității

Pentru creşterea gradului de siguranţă publică a cetăţenilor din judeţul Cluj, în perioada 19-21 septembrie a.c., peste 300 de poliţişti din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Cluj au desfăşurat acţiuni ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA - Peste 2 tone de mere au fost confiscate de polițisti la Turda

Poliţiştii clujeni au confiscat aproximativ 2,5 tone de mere, în urma unui control în trafic, pentru combaterea comerţului ilicit de mărfuri. Poliţişti rutieri şi de investigare a fraudelor din cadrul ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA- Acțiune a polițiștilor din Turda

La data de 18 septembrie a.c., poliţişti rutieri şi de investigarea fraudelor din cadrul Poliţiei municipiului Turda au acţionat pentru prevenirea şi combaterea comercializării ilegale de produse alimentare şi pentru ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA- Grav accident de circulație la Turda

La data de 18 septembrie a.c., ora 11:00, pe Calea Victoriei din municipiul Turda, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea gravă a unei persoane. Un bărbat de 41 de ...Citeste mai mult

Photo

Stiri Turda- Vezi ce funcție are începînd cu 17 septembrie deputatul Mircea Irimie în cadrul Camerei Deputaţilor

Deputatul PC Mircea Irimie, a fost ales în data de 17 septembrie 2014, vicepreşedinte al Comisiei pentru Sănătate şi Familie din cadrul Camerei Deputaţilor. Comisia permanentă işi desfăşoară activitatea în ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Potaissa Turda a pierdut meciul disputat astăzi

Echipa de handbal Potaissa Turda a pierdut meciul de astăzi disputat în deplasare împotriva formației CH CSU Politehnica Timișoara. Dacă la pauză gazdele conduceau cu scorul de 15 la 12, ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Noua modă la Turda. Amplasarea de semne de circulaţie între copaci pentru a nu putea fi observate

De aproximativ două săptămâni de zile au fost amplasate în apropierea posului de peste râul Arieş din Turda mai multe semne de circulaţie care îi avertizează pe şoferi de faptul ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Potaissa Turda va juca împotriva formaţiei Politehnica Timişoara

Echipa de handbal Potaissa Turda va juca astăzi de la ora 17 împotriva formaţiei CH CSU Politehnica Timişoara. Meciul contează pentru etapa cu numărul 4 din această ediţie de campionat. Din ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Controale pe raza municipiului Turda

La data de 16 septembrie a.c., între orele 16:00 – 19:00, poliţişti din cadrul Secţiei 9 Poliţie Rurală Turda au acţionat pe raza de competenţă pentru reducerea riscului rutier, precum ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA- Conducere fără permis

Un bărbat de 43 de ani, din Turda, a fost depistat în trafic de poliţişti, în timp ce conducea un autovehicul deşi nu poseda permis de conducere.   La data de 16 ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA- Reținut pentru tâlhărie calificată

Un tânăr de 20 de ani, bănuit că ar fi smuls lănţişorul de la gâtul unei femei de 84 de ani, a fost reţinut 24 de ore de către poliţişti, ...Citeste mai mult