Saturday, 25 April, 2015

Turda, Ioan Ratiu, 54/3, Tel. 0264312565 , dacicusmedia@clicknet.ro, afaceriardelene@gmail.com

Miting de protest la Turda în 10 mai

miting-de-protest-asupra-modului-in-care-este-administrat-orasul-turda Miercuri, 08 Mai, 2013

În data de 10 mai ,la Turda va avea loc un miting de protest cu privire la modul în care este administrat orașul.Comunicatul care indeamnă populația să participe la miting este semnat de inginerul  BAICA GRIGORE.Redăm în continuare conținutul acestui document. 

        Cei care va considerati nemultumiti de modul cum este administrat orasul nostru de catre autoritatile locale si institutiile subordonate acestora va rugam sa participati la MITINGUL DE PROTEST din data de 10.05.2013 ora 10.00 cu deplasarea de la Dacia Service Turda pana la Primaria Turda.

        Cei care sunteti nemultumiti de felul cum arata si sunt intretinute strazile si aleele noastre care in majoritatea cazurilor sunt pline de gropi si tot felul de pericole din carosabil, va rugam sa participati la MITINGUL DE PROTEST.

      Celor care v-au fost afectate locuintele din cauza trepidatiilor mijloacelor de transport marfa si calatori, v-au fost avariate autoturismele din cauza gropilor din carosabil, v-au fost indoite jentile si pragurile, v-au fost deformate pneurile si ati fost obligati sa faceti reparatii neprogramate din cauza strazilor prost intretinute va rugam sa participati la MITINGUL DE PROTEST.

      Cei care sunteti multumiti de modul cum decurge administrarea orasului nostru va rugam sa NU participati la mitingul nostru in vederea desfasurarii in bune conditii a demersului nostru cetatenesc.

        Traseul de desfasurare a actiunii noastre de protest se va face pe partea pietonala (trotuar) a strazilor: Clujului, Bucovinei, Crisan, Traian, P-ta Romana, Libertatii, Primaria Turda. Traversarea strazilor se va face pe la trecerea de pietoni sub indrumarea Politiei Rutiere. Este interzisa blocarea drumurilor de catre participantii la manifestatie.

        Din partea grupului de organizare va invitam sa participati in numar cat mai mare la aceasta forma de protest.

 

                                                               ING BAICA GRIGORE

Taguri: Miting de protest la Turda în 10 mai, Miting de protest la Turda în 10 mai, Miting de protest la Turda în 10 mai, Miting de protest la Turda în 10 mai

Alte stiri

Photo

STIRI Turda-Elev de la Școala AVRAM IANCU,medaliat la Olimpiada Națională de Fizică

În perioada 4-9 aprilie 2015 s-a desfășurat la Vaslui, Olimpiada Națională de Fizică ediția a LI-a, Școala Gimnazială “Avram Iancu” Turda, avându-l ca reprezentant pe Alexandru-Horațiu Cantor, elev în clasa ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Centru de primiri urgenţe la Câmpia Turzii

Aleşii locali din Câmpia Turzii au aprobat proiectul de hotărâre privind darea în administrarea Spitalului Municipal ,,Dr. Cornel Igna” Câmpia Turzii a unui spaţiu proprietatea municipiului Câmpia Turzii, în vederea ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Înfiinţare cabinet de pneumologie la Câmpia Turzii

Consilierii locali din Câmpia Turzii au aprobat proiectul de hotărâre privind privind darea în administrarea Spitalului Municipal ,,Dr. Cornel Igna” Câmpia Turzii a unui spaţiu proprietatea municipiului Câmpia Turzii, în ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Strada Argeșului din Turda, închisă traficului rutier

O stradă din Turda a fost închisă traficului rutier. Este vorba de strada Argeșului, închisă traficului deoarece au început lucrările de modernizare. Cu toate că lucrările au încept de ceva vreme, ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Căminul de bătrâni din Turda îşi deschide porţile pentru 15 persoane din Câmpia Turzii

Aleşii locali din Câmpia Turzii au aprobat proiectul de hotărâre privind aprobarea contractului de parteneriat dintre Consiliul local al municipiului Campia Turzii si Asociatia Centrul de Ingrijire si Asistentă Acoperământul ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-S-a stabilit ora meciului dintre Potaissa Turda şi HC Odorhei

Pe site-ul Federaţiei Române de Handbal a fost publicat programul celei de-a doua etape a play-offului. Potaissa Turda va juca în deplasare cu formaţia HC Odorhei. Partida dintre cele două formaţii ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-"Despre prioritatea de trecere", la Turda

Un șofer care are instalată pe bordul mașinii o cameră video a realizat un filmuleț cu mai mulți conducători auto care nu ţin cont de codul rutier. Filmulețul, postat pe ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Arbitrii partidei Potaissa Turda – HC Odorhei au fost sancționați

Arbitrii partidei Potaissa Turda – HC Odorhei au fost sancționați cu avertisment. La propunerea Comisiei Centrale de Arbitrii(CCA), Comisia Centrală de Disciplină a ratificat sancțiunea CCA în speță de acordare ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Turdeancă dată în urmărire generală pentru înșelăciune

O femeie domiciliată în Turda este dată în urmărire naţională de Poliţia Româmă. Nicoleta Maria Suvaina în vârstă de 49 de ani a fost condamnată la şapte ani şi 560 de ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Vezi imagini spectaculoase de la exercițiul militar „Dacian Thunder”

Americanii se laudă pe internet cu misiunile pe care le execută în cadrul exercițiul militar „Dacian Thunder 2015”. 11 aeronave A-10 Thunderbolt II care fac parte din escadrila 354 Expeditionary ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Primăria Aiton vă urează Crăciun Fericit!

O parte din administrațiile publice locale din județul Cluj nu își mai actualizează de ani buni, site-urile oficiale. Este și cazul Primăriei Aiton. Ultima postare pe site-ul www.primariaaiton.ro se pare că ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Vezi ce sesizări mai fac cetățenii din Câmpia Turzii, pe site-ul primăriei

Mai mulți cetățenii ai municipiului Câmpia Turzii au făcut în ultima perioadă sesizări pe pagina de internet a primăriei. De la nemulțumiri legate de gropile din asfalt și până la ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Vezi ce sesizări mai fac cetățenii din Câmpia Turzii, pe site-ul primăriei

Mai mulți cetățenii ai municipiului Câmpia Turzii au făcut în ultima perioadă sesizări pe pagina de internet a primăriei. De la nemulțumiri legate de gropile din asfalt și până la ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Poze care nu sunt din Salina Turda

Din ce în ce mai multe site-uri publică articole despre Salina Turda. Articolele sunt însoțite de numeroase fotografii din fosta mină de sare. Din păcate, pe unele site-uri au fost ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Tânăr depistat de poliția Turda și cercetat pentru uz de fals şi fals în declaraţii

  La data de 20 aprilie a.c., ora 18:30, în urma investigaţiilor efectuate, poliţiştii din cadrul Poliţiei municipiului Turda au identificat un bărbat, de 23 de ani, din Cluj-Napoca, care a ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Află când se încălzește vremea la Turda

În următoarele zile, vremea se va menţine rece pentru această perioadă a anului. La Turda, temperaturile maxime vor continua să scadă în zilele de marți și miercuri, dar spre sfârșitul ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Șofer:”Sens giratoriu…cu stație de bus?” la Turda

Un șofer care are instalată pe bordul mașinii o cameră video a realizat un filmuleț cu mai mulți conducători auto pentru care, regulile de circulație par să nu existe. Filmulețul, ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Bărbat din Viișoara, dispărut de 11 ani

Pe site-ul Poliției Române, la secțiunea persoane urmărite, apare și un bărbat din Viișoara care este dat dispărut de mai bine de 11 ani. Ion Varga, se menționează pe site, născut ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Minoră din Turda dispărută de acasă

Poliţiştii clujeni caută o minoră, de 13 ani, din municipiul Turda, care a plecat de acasă şi nu a mai revenit până în prezent. Persoanele care pot oferi informaţii care ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Evaziune fiscală la Câmpia Turzii

Administratorul unei societăţi comerciale din Câmpia Turzii este cercetat de poliţişti pentru evaziune fiscală. Acesta ar fi reţinut şi nu ar fi virat către bugetul de stat circa 6.500 de ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Se modernizează pista de la Câmpia Turzii

Ministrul Apărării Naţionale, Mircea Dușa, a declarat joi 16 aprilie la Câmpia Turzii că Baza Aeriană de aici va intra în perioada următoare într-un proces de modernizare. Ministrul a participat joi ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Dacian Thunder la Câmpia Turzii

La Baza 71 Aeriană Câmpia Turzii este în plină desfășurare cea de-a IV-a ediţie a exercițiului militar „Dacian Thunder”. Ministrul Apărării Naționale, Mircea Dușa a fost prezent, joi 16 aprilie, ...Citeste mai mult

Photo

Stiri Turda-Infracțiune rutieră la Turda

La data de 16 aprilie a.c., ora 09:30, poliţiştii rutieri din cadrul Poliţiei municipiului Turda au identificat un conducător auto care circula cu un autovehicul fără autorizaţie de circulaţie valabilă.Bărbatul, ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Trotuar asfaltat doar pe jumătate, la Turda

În toamna anului trecut a fost asfaltată atât strada Războieni, cât și o mare parte din strada Abatorului din Turda. Muncitorii au turnat asfalt atât pe partea carosabilă, cât și ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Fir întins pentru Potaissa II

O echipă de pescari a Potaissa Crap Club va participa în perioada 23-26 aprilie, la prima competiţie din acest an. Vor reprezenta clubul de pescuit din Turda, la cea de-a ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-”Dorel” s-a apucat să traseze marcaje rutiere la Turda

La fel ca în fiecare primăvară la Turda, în preajma Sărbătorilor de Paște, au fost trasate pe străzile din oraș, marcaje rutiere. Unul dintre acestea ne-a atras atenția în mod ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-La Turda, ”Dorel” și-a prelungit vacanța de Paști

De mai bine de 24 de ore un capac de canal de pe strada Dr. I. Rațiu din Turda s-a spart. Cel mai probabil, acesta s-ar fi spart după ce ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Potaissa Turda a câștigat primul meci din play-off

Echipa de handbal Potaissa Turda a câștigat, miercuri 15 aprilie, primul meci din play-off. Elevii lui Horațiu Gal s-au impus în meciul disputat pe teren propriu, cu liderul din sezonul ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Vizită la autostrada Turda-Sebeș

Mai multe oficialități au fost prezete, miercuri 15 aprilie pe șantierul autostrăzii Turda-Sebeș. Redăm mai jos declarațiile.  ”Îmi face mare plăcere să revin aici în Ardeal, în calitate de comisar european ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Situație incertă în ceea ce privește transportul public la Turda

Problemele între autoritățile locale și de la transportul public nu au fost încă rezolvate. Vă prezentăm ce au zis, miercuri 15 aprilie, cele două părți. ”Transportul local se desfășoară după niște legi ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Primăria Turda repetentă la limba engleză

Site-ul Primăriei Turda este dotat cu buton de traducere în limba engleză. Din păcate opțiunea în limba engleză lasă de dorit asta pentru că aproape toate informațiile de pe site ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Filmuleț cu americanii de la Câmpia Turzii

Pe YouTube a fost postat în aceste zile un filmuleț cu exercițiile militare pe care le execută militarii americani sosiți la Câmpia Turzii. Peste 250 de militari americani, cu 11 ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Prea multe gropi în Câmpia Turzii

Un cetățean din municipiul Câmpia Turzii se declară nemulțumit de faptul că există prea multe gropi pe drumurile din oraș. Cetățeanul a făcut o sesizare pe site-ul primăriei în acest ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Vezi care sunt cei mai căutați infractori din Turda

16 infractori din zona Turda – Câmpia Turzii sunt căutați de Poliția Română. De la criminali și până la hoți, cei 16 se află pe lista persoanelor urmărite de pe ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-”Elodia de Câmpia Turzii”

Pe site-ul Poliției Române există și o secțiune în care sunt trecute persoanele urmărite. La această secțiune apar și persoanele dispărute de la domiciliu și nu au fost găsite.Pe lista ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-A fost stabilită ora meciului Potaissa Turda-HC Odorhei

A fost stabilit programul meciurilor din cadrul fazei I a play-offului Ligii Naționale de Handbal masculin. Potaissa Turda, ocupanta locului 8, la finalul sezonului regulat, va juca cu echipa de ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Mesajul deputatului Mircea Irimie cu ocazia Sfintelor Sărbători de Paști

Ziua Învierii Domnului nostru Iisus Hristos – este temelia lumii, începutul împăcării, încetarea, distrugerea morţii, înfrângerea diavolului.(Sf. Ioan Gură de Aur)Să lepădăm şi noi din casele şi inimile noastre toată ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-POLIȚIȘTII CLUJENI ÎN SERVICIUL COMUNITĂŢII, DE SFINTELE PAŞTI

În perioada premergătoare şi în timpul Sărbătorilor de Paşti, la nivelul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Cluj s-au luat măsuri suplimentare pentru asigurarea ordinii şi liniştii publice, protejarea drepturilor şi libertăţilor ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Victorie obţinută de FC Arieşul 1907 Turda

Echipa de fotbal FC Arieşul 1907 Turda, a reuşit să câştige, vineri 10 aprilie, meciul disputat pe teren propriu şi care a contat pentru etapa 19. Fotbaliştii turdeni au reuşit ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Noi treceri de pietoni în Câmpia Turzii?

Un cetățean al municipiului Câmpia Turzii a sesizat pe site-ul primăriei faptul că există un mare pericol de accidente, în două zone din oraș. Cetățeanul, spune că ar trebui trasată ...Citeste mai mult