Saturday, 25 October, 2014

Turda, Ioan Ratiu, 54/3, Tel. 0264312565 , dacicusmedia@clicknet.ro, afaceriardelene@gmail.com
maxiprest termopane

Miting de protest la Turda în 10 mai

miting-de-protest-asupra-modului-in-care-este-administrat-orasul-turda Miercuri, 08 Mai, 2013

În data de 10 mai ,la Turda va avea loc un miting de protest cu privire la modul în care este administrat orașul.Comunicatul care indeamnă populația să participe la miting este semnat de inginerul  BAICA GRIGORE.Redăm în continuare conținutul acestui document. 

        Cei care va considerati nemultumiti de modul cum este administrat orasul nostru de catre autoritatile locale si institutiile subordonate acestora va rugam sa participati la MITINGUL DE PROTEST din data de 10.05.2013 ora 10.00 cu deplasarea de la Dacia Service Turda pana la Primaria Turda.

        Cei care sunteti nemultumiti de felul cum arata si sunt intretinute strazile si aleele noastre care in majoritatea cazurilor sunt pline de gropi si tot felul de pericole din carosabil, va rugam sa participati la MITINGUL DE PROTEST.

      Celor care v-au fost afectate locuintele din cauza trepidatiilor mijloacelor de transport marfa si calatori, v-au fost avariate autoturismele din cauza gropilor din carosabil, v-au fost indoite jentile si pragurile, v-au fost deformate pneurile si ati fost obligati sa faceti reparatii neprogramate din cauza strazilor prost intretinute va rugam sa participati la MITINGUL DE PROTEST.

      Cei care sunteti multumiti de modul cum decurge administrarea orasului nostru va rugam sa NU participati la mitingul nostru in vederea desfasurarii in bune conditii a demersului nostru cetatenesc.

        Traseul de desfasurare a actiunii noastre de protest se va face pe partea pietonala (trotuar) a strazilor: Clujului, Bucovinei, Crisan, Traian, P-ta Romana, Libertatii, Primaria Turda. Traversarea strazilor se va face pe la trecerea de pietoni sub indrumarea Politiei Rutiere. Este interzisa blocarea drumurilor de catre participantii la manifestatie.

        Din partea grupului de organizare va invitam sa participati in numar cat mai mare la aceasta forma de protest.

 

                                                               ING BAICA GRIGORE

Taguri: Miting de protest la Turda în 10 mai, Miting de protest la Turda în 10 mai, Miting de protest la Turda în 10 mai, Miting de protest la Turda în 10 mai

Alte stiri

Photo

STIRI TURDA-Victorie obținută de fotbaliștii turdeni

Echipa de fotbal FC Arieșul 1907 Turda a câștigat, vineri 24 octombrie, partida din cadrul etapei cu  numărul 9. Fotbaliștii turdeni au întâlnit pe teren propriu formația CSM Sighetu Marmației. ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Dialog între ministrul IMM şi oamenii de afaceri din zona Turzii

Ministrul secretar de stat, Anca Ionescu, s-a întâlnit, la Turda, cu oameni de afaceri din judeţele Cluj şi Alba. O întâlnire între oamenii de afaceri din zona Turzii și reprezentanții ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Prezentare de carte,joi, la Turda

Turdeanca Maria Rodica Bocoș și-a prezentat, în cadrul unei întâlniri culturale la Cafeneaua La Papion, volumul de poezii intitulat “Au fost odată…”. Cu toate că a început să scrie poezii ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Salina Turda lăudată de australieni

Un amplu articol despre Salina Turda a fost realizat de către jurnaliştii site-ului de ştiri numărul 1 din Australia. Fosta mină de sare de la Turda a fost descrisă de ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Pe site-ul Primăriei Turda nu sunt afişaţi cetăţenii de onoare

Un turdean a sesizat pe pagina de internet a primăriei, faptul că nu găsește o listă a cetățenilor de onoare a municipiului Turda. Cetățeanul a precizat că a redactat o ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Laude pentru Crap Club Potaissa

Un amplu articol despre concursul de pescuit de pe lacul Ozetanya din Ungaria, organizat în luna iunie a acestui an de către membri clubului turdean de pescuit, Crap Club Potaissa, ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Comuna Viișoara participă la constituirea Asociației Susținem Sănătatea pe „Valea Arieșului”

Consilierii locali din comuna Viișoara au aprobat în cadrul unei ședințe de consiliu proiectul de hotărâre referitor la participarea comunei, în calitate de membru fondator, la constituirea Asociației Susținem Sănătatea ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-S-au stabilit impozitele pe 2015 la Viișoara

Aleșii locali din comuna Viișoara au stabilit în cadrul unei ședințe de consiliu valoarile impozitelor și taxelor locale pentru anul 2015. Consilierii locali au aprobat în unanimitate acest proiect de ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-O delegație a comunei Tureni va depune coroane de flori la monumentul ostașilor români din localitatea slovacă, Zvolen

O delegație de 21 de persoane din comuna Tureni, în frunte cu primarul comunei, Daniela Mănăilă, va efectua e deplasare în Slovacia în perioada 23-26 octombrie. Scopul acestei deplasări îl ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Vezi de ce lucruri mai sunt nemulţumiţi turdenii

Un cetăţean al municipiului Turda a reclamat, pe site-ul primăriei, faptul că pe străduțele aflate între străzile Dr. I Rațiu și General Dragalina, există numeroase pubele de gunoi care sunt ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Juniorii III de la AHC Potaissa Turda se pregătesc de primul turneu din această toamnă

Peste numai 3 zile, componenţii echipei de Juniori III a clubului de handbal Potaissa Turda vor debuta în noua ediţie de campionat. Juniorii III de la clubul de handbal turdean ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Potaissa Turda va juca cu RK Nexe în cupele europene

Astăzi a avut loc tragerea la sorți a meciurilor din cadrul celui de-al treilea tur al Cupei EHF la handbal. În urma tragerii la sorți, echipa Potaissa Turda va juca ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-La Turda, vremea se răcește accentuat. Vezi din ce dată

Meteorologii au realizat o estimare cu privire la evoluţia vremii în următoarele zile în România. Astfel, potrivin datelor Administraţiei Naţionale de Meteorologie, în zona Transilvaniei la fel ca în întreaga ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Claudiu Dediu în topul 10 al marcatorilor din acest sezon

Componentul echipei de handbal Potaissa Turda, Claudiu Dediu, ocupă în prezent locul 10 în clasamentul golgheterilor. Acesta a marcat în cele 8 meciuri din acest sezon, nu mai puțin de ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Locul 3 obținut de Juniorii 2 de la Potaissa Turda la turneul desfășurat la Cluj

Echipa de Juniori 2 a clubului de handbal AHC Potaissa Turda a disputat la sfârșitul săptămânii trecute meciurile din cadrul celui de-al doilea turneu din acest sezon. Handbaliștii turdeni au ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Semne de circulație acoperite în continuare de o umbrelă la Turda

De aproximativ 3 luni de zile două semne de circulație din Turda sunt acoperite de umbrela unei terase. Vă semnalam acest lucru marți 29 iulie, și, se pare că nimănui ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Expoziție de ceramică la Turda

Astăzi a fost deschisă la Muzeul de Istorie Turda expoziţia temporară  intitulată « Industria » ceramică la Potaissa. Turdenii și nu numai vor putea admira o cantitate impresionantă de artefacte (vase de ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Jucător de la Potaissa Turda, convocat la naționala de tineret

Un jucător al echipei de handbal Potaissa Turda a fost convocat în această săptămână la Echipa Națională de Tineret a României. Este vorba de jucătorul Roland Thalmaier. Acesta a venit ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA- Bărbat urmărit naţional pentru executarea unei pedepse privative de libertate prins la Câmpia Turzii

La data de 16 octombrie a.c., ora 20:00, poliţişti din cadrul Poliţiei municipiului Câmpia Turzii, în timp ce îşi desfăşurau atribuţiunile de serviciu, au depistat pe strada Gării, din Câmpia ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Cuplurile din Câmpia Turzii care aniversează în 2014 "Nunta de aur" vor fi premiate

Consilierii locali din municipiul Câmpia Turzii au aprobat în cadrul Ședinței Ordinare desfășurate joi 16 octombrie Proiectul de Hotărâre referitor la premierea cuplurilor care sărbătoresc în acest an ”Nunta de ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Meciul de sâmbătă dintre Potaissa Turda şi Junior Fasano va fi transmis în direct de Digi Sport

Sâmbătă 18 octombrie se va desfăşura la Turda partida dintre Potaissa şi echipa campioană a Italiei, Junior Fasano. Partida va fi transmisă in direct de postul de televiziune Digi Sport ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Ioan Vasinca, declarat post-mortem Cetăţean de Onoare al municipiului Câmpia Turzii

Consilierii locali din municipiul Câmpia Turzii au aprobat astăzi proiectul de hotărâre referitor la acordarea titlului de „cetăţean de onoare” şi „cetăţean de onoare post-mortem” unor personalităţi care au contribuit ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA - Sancțiuni în valoare de 7.000 de lei au fost aplicate în Câmpia Turzii

În doar 3 ore, poliţiştii au aplicat peste 20 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de circa 7.000 de lei, în urma unei acţiuni de amploare desfăşurată pe raza municipiului CâmpiaTurzii. La ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA - Conducea un autoturism neînmatriculat prin comuna Tureni

La data de 15 octombrie a.c., ora 06:05, poliţişti din cadrul Secţiei 9 Poliţie Rurală Turda-Postul de Poliţie Comunală Aiton au depistat un bărbat, în timp ce conducea pe DJ ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA- Conducea un tractor neîmatriculat şi fără permis de conducere prin comuna Ceanu Mare

La data de 15 octombrie a.c., ora 19:00, poliţişti din cadrul Secţiei 4 Poliţie Rurală Câmpia Turzii-Postul de Poliţie Comunală Ceanu Mare au depistat un tânăr, în timp ce conducea ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Doi handbaliști de la Potaissa Turda convocații la națională

Evolutia buna, a doi jucatori de la Potaissa Turda, a atras atentia selectionerului nationalei. Este vorba de Razvan SZOPKA si Razvan PAVEL, doua dintre convocarile surpriza, la care Aihan ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Mâine debutează festivalul de teatru de la Turda

Anul acesta va avea loc la Turda cea de-a treia ediţie a Festivalului de Teatru şi Arte Performative intitulat “Teatru pe Drumul Sării”. Cea de-a treia ediţie a festivalului de ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Ateliere susţinute de voluntari la Centrul „Carine” din Câmpia Turzii

Începând cu luna septembrie 2014, la Centrul „Carine” s-au demarat o serie de ateliere susţinute de voluntari, având ca scop socializarea şi petrecerea timpului liber al copiilor şi tinerilor asistaţi ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Se reabilitează strada Hațegului din Turda

În urmă cu doar câteva zile au început lucrările de reabilitare a străzii Hațegului din Turda. Este vorba de porțiunea de stradă care se află în cartierul Poiana până la ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-S-au pus în vânzare biletele pentru partida dintre Potaissa Turda și Junior Fasano

Sâmbătă 18 octombrie se va desfășura la Turda partida dintre Potaissa și echipa campioană a Italiei, Junior Fasano. Meciul, din cadrul turului 2 al Cupei EHF, va avea loc în ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Regretatul primar Ioan Vasinca va primi titlul de Cetățean de Onoare-postmortem

Aleșii locali din Câmpia Turzii se vor întruni joi, 16 octombrie, într-o ședință ordinară a Consiliului local. Întrunirea, programată să înceapă la ora 13, va avea loc în sala de ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-La Turda, cetăţenii care incendiază vegetaţia sau deşeurile în curte pot fi amendaţi

Un cetăţean al municipiului Turda a reclamat, pe site-ul primăriei, faptul că un vecin face foc, aproape zilnic în curte, iar mirosul este unul insuportabil. Cetăţeanul a dorit să ştie ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Victorie obţinută de handbaliştii turdeni în Cupa EHF

Echipa de handbal Potaissa Turda a câştigat a câştigat prima manşa din cadrul celui de-al doilea tur de calificare al Cupei EHF. Elevii lui Horaţiu Gal s-au impus în meciul ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-„Românii au talent” la Salina Turda

Celebrii prezentatori ai show-ului „Românii au talent” difuzat de postul de televiziune PRO TV, Smiley şi Bavel Bartoş au vizitat la sfârşitul săptămânii trecute Salina Turda. Vizibil surprinşi de apariţia ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA - Un tânăr aflat sub influenţa băuturilor alcoolice conducea un autovehicul prin Turda

La data de 12 octombrie a.c., ora 21:15, poliţişti rutieir din cadrul Poliţiei municipiului Turda au depistat un bărbat, în timp ce conducea un autovehicul pe strada Piaţa Republicii, din ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA- Conducea un autoturism neînmatriculat prin centrul Turzii

La data de 12 octombrie a.c., ora 12:30, poliţişti rutieri din cadrul Poliţiei municipiului Turda au depistat un bărbat de 51 de ani, din Turda, în timp ce conducea un ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA - Conducea un autovehicul cu care tracta o remorcă neînmatriculată

La data de 12 octombrie a.c., ora 09:35, poliţişti rutieri din cadrul Poliţiei municipiului Turda au depistat pe strada Constructorilor, din Turda, un bărbat de 43 de ani, din comuna ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA- Accident de circulaţie uşor la Turda

La data de 12 octombrie a.c., ora 16:07, pe strada Alba Iulia, din municipiul Turda, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea uşoară a două persoane.  O femeie de 38 ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Naționala de Fotbal a Persoanelor cu Diabet a României a devenit campioană europeană. Echipa este antrenată de un turdean

Echipa Națională de Fotbal a Persoanelor cu Diabet a României a câștigat Campionatul European de Fotbal a Persoanelor cu Diabet. Antrenorul echipei naționale, turdeanul Sorin Mocan și managerul echipei, turdeanca ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Arieșul Turda a remizat astăzi cu formația Gloria Progresul

Echipa de fotbal FC Arieșul 1907 Turda a remizat, scor 1 la 1, cu formația FC Gloria Progresul. Partida s-a desfășurat vineri 10 octombrie la Turda. Scorul a fost deschis de ...Citeste mai mult