Friday, 18 April, 2014

Turda, Ioan Ratiu, 54/3, Tel. 0264312565 , dacicusmedia@clicknet.ro, afaceriardelene@gmail.com

Miting de protest la Turda în 10 mai

miting-de-protest-asupra-modului-in-care-este-administrat-orasul-turda Miercuri, 08 Mai, 2013

În data de 10 mai ,la Turda va avea loc un miting de protest cu privire la modul în care este administrat orașul.Comunicatul care indeamnă populația să participe la miting este semnat de inginerul  BAICA GRIGORE.Redăm în continuare conținutul acestui document. 

        Cei care va considerati nemultumiti de modul cum este administrat orasul nostru de catre autoritatile locale si institutiile subordonate acestora va rugam sa participati la MITINGUL DE PROTEST din data de 10.05.2013 ora 10.00 cu deplasarea de la Dacia Service Turda pana la Primaria Turda.

        Cei care sunteti nemultumiti de felul cum arata si sunt intretinute strazile si aleele noastre care in majoritatea cazurilor sunt pline de gropi si tot felul de pericole din carosabil, va rugam sa participati la MITINGUL DE PROTEST.

      Celor care v-au fost afectate locuintele din cauza trepidatiilor mijloacelor de transport marfa si calatori, v-au fost avariate autoturismele din cauza gropilor din carosabil, v-au fost indoite jentile si pragurile, v-au fost deformate pneurile si ati fost obligati sa faceti reparatii neprogramate din cauza strazilor prost intretinute va rugam sa participati la MITINGUL DE PROTEST.

      Cei care sunteti multumiti de modul cum decurge administrarea orasului nostru va rugam sa NU participati la mitingul nostru in vederea desfasurarii in bune conditii a demersului nostru cetatenesc.

        Traseul de desfasurare a actiunii noastre de protest se va face pe partea pietonala (trotuar) a strazilor: Clujului, Bucovinei, Crisan, Traian, P-ta Romana, Libertatii, Primaria Turda. Traversarea strazilor se va face pe la trecerea de pietoni sub indrumarea Politiei Rutiere. Este interzisa blocarea drumurilor de catre participantii la manifestatie.

        Din partea grupului de organizare va invitam sa participati in numar cat mai mare la aceasta forma de protest.

 

                                                               ING BAICA GRIGORE

Taguri: Miting de protest la Turda în 10 mai, Miting de protest la Turda în 10 mai, Miting de protest la Turda în 10 mai, Miting de protest la Turda în 10 mai

Alte stiri

Photo

Vezi cât costă deocamdată lotul 3 și lotul 4 din Autostrada TURDA-SEBEȘ

CNADR   a semnat azi  contractul de proiectare și execuție a autostrăzii Sebeș – Turda, Lot 3, km 41+250 – km 53+700, atribuit, prin licitație, asocierii Tirrena Scavi SPA – ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA 3 victorii şi o înfrângere pentru handbaliştii juniori de la Turda

Handbaliştii juniori de la Potaissa Turda s-au calificat la turneul semifinal din cadrul Campionatului Naţional de juniori. După 3 victorii în grupele Turneului Euro Regional RO6 desfăşurat la Turda, copii ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA Două Creşe din Turda vor fi organizate ca structuri de educaţie antrepreşcolară

Aleşii locali din Turda au aprobat un Proiect de Hotărâre privind transferul a două Creşe din Turda, din subordinea Serviciului de Asistenţă Socială în subordinea a două grădiniţe. Este vorba ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA Mâine se deschide la Turda punctul de sacrificare a mieilor

Începând de mâine, 17.04.2014, la Tuda va funcţiona punctul de sacrificare temporară a mieilor/iezilor. Direcţia Sanitar Veterinară Cluj a avizat favorabil (prin autorizaţia  nr. CJ4362) funcţionarea în intervalul 17, 18, ...Citeste mai mult

Photo

Săptămâna altfel la Biblioteca Municipală „Teodor Murăşanu” Turda

„Săptămâna altfel” a adus la Biblioteca Municipală  499 de participanţi la animaţiile culturale,  copii şi tineri liceeni, totalul persoanelor care au intrat în bibliotecă, între 7 şi 11 aprilie, fiind ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA 17 cupluri din Turda premiate pentru „Nunta de Aur”

Autorităţile locale din Turda au organizat şi acest an un eveniment intrat deja în tradiţie, şi anume premierea cuplurilor care au reuşit să aibă căsnicii de peste 50 de ani. Într-o ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA Bani de la Consiliul Judeţean Cluj pentru comuna Aiton

Primăria comunei Aiton a primit o sumă considerabilă din partea Consiliului Judeţean Cluj. Este vorba de 590 de mii de lei, bani care reprezintă sumele defalcate din TVA şi sumele ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA Crap Club Potaissa Turda a participat la prima competiţie din acest an

Componenţii echipei de pescuit Crap Club Potaissa Turda au participat săptămâna trecută la Cupa Internaţională a Ucrainei, care, în acest an s-a desfăşurat în Ungaria. După 5 zile de concurs, ...Citeste mai mult

Photo

Fosta Judecătorie din Turda se va transforma într-un centru cultural

Autorităţile locale din Turda doresc reabilitarea clădirii fostei Judecătorii din centrul oraşului. Primarul municipiului Turda, Tudor Ştefănie a prezentat în cadrul Şedinţei de Consiliu ce a avut loc ieri, proiectul ...Citeste mai mult

Photo

Istoria sărbătorii Paştelui

Paştele este cea mai importantă sărbătoare anuală creştină. Ea comemorează evenimentul fundamental al creştinismului, Învierea lui Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, în a treia zi după răstignirea Sa din Vinerea ...Citeste mai mult

Photo

Vezi care este însemnătatea și obiceiurile din Săptămâna Mare a Sfintelor Paști

Ultima săptămână a Postului Paştelui, numită şi Săptămâna Mare sau Săptămâna Patimilor, este o perioadă importantă de interiorizare şi comemorare. Acum se rememorează Patimile lui Iisus, chinurile prin care a ...Citeste mai mult

Photo

Când va avea loc Rimetea Climbing Open – ediția a VIII-a, escaladă pe stâncă

"Salvamont Alba si Absolut Explorer va invita la concursul Rimetea Climbing Open – editia a VIII-a, escalada pe stanca.  Competitia va avea loc in perioada 25-27.04.2014, in zona Coltii Trascaului – Piatra Secuiului, Muntii ...Citeste mai mult

Photo

Ansamblul Mugurelul Câmpia Turzii participă la cel mai mare festival de copii din lume organizat în Turcia

Ansamblul folcloric ,,Mugurelul”, participă şi anul acesta pentru a douăzeacea oară consecutiv, la cel mai mare festival de copii din lume organizat în Turcia. Acest festival este organizat de Preşidenţia ...Citeste mai mult

Photo

Vezi ce metode foloseau cămătarii din Turda reținuți de DIICOT pentru a face bani

Cămătarii din Turda arestați de procurorii DIICOT aveau un sistem foarte bine pus la punct de a-i controla pe datornici. Procurorii au dovezi din care rezultă  că Claudiu Ghibu se ocupa prioritar de cămătărie și a ajuns să aibă ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA Sfânta îmbulzeazlă de la Turda. Sute de turdeni s-au îmbrâncit în fața bisericii

La doar 5 minute după ce au asistat cu răbdare și pioșenie la Liturghia Duminicii Floriilor de la Biserica Învierii Domnului din Turda, sute de credincioși au uitat de cele sfinte ...Citeste mai mult

Photo

De Florii, turdenii au venit în număr mare la Sărbătoarea Costumului Popular Românesc

Sute de turdeni au participat la Sărbătoarea Costumului Popular Românesc organizată cu ocazia Liturghiei din Duminica Floriilor de la Biserica Învierii Domnului din cartierul Oprișani. La inițiativa preoţilor Parohi Vasile Ştiopei şi ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA Turdenii au aprins lumânări la mormintele celor dragi în Sâmbăta lui Lazăr

Cimitirele din municipiul Turda, la fel ca cele din întreg Ardealul a fost pline de oameni în Sâmbăta lui Lazăr. Potrivit tradiției, cu o sâmbătă înainte de Sfintele Paști, credincioșii își ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA Copii au venit în număr mare la Vânătoarea de Ouă de la Turda

Peste o sută de copii au participat la un eveniment cu adevărat dulce, organizat de Centrul Rațiu pentru Democrație din Turda. Este vorba de vânătoarea de ouă, care s-a desfășurat anul ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA Turneu de rugby câştigat de Şoimii Câmpia Turzii şi CSM Câmpia Turzii

La sfârșitul săptămânii trecute a avut loc la Câmpia Turzii turneul de rugby Memorialul “Giurgiu, Bortiș, Kovacs”, competiție care a marcat începutul Campionatului regional de mini-rugby Transilvania. Cinci echipe din Ardeal ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TUDRA Ediție reușită a Memorialului “Vasile Miclăuș”

Prima ediție a competiției de fotbal Memorialul “Vasile Miclăuș” a fost câștigată de Școala de Arte și Meserii din Poiana la categoria licee și de Organizația de Tineret a Partidului ...Citeste mai mult

Photo

Vezi ce elevă din Turda a ajuns pe podiumul Olimpiadei Naţionale de Limba şi Literatura Română

 Sute de elevi  din toată țara au participat  atât din clasele gimnaziale, cât și din cele liceale, la faza națională   Olimpiadei  de limbă, comunicare și literatură română. Podiumul  a dominat ...Citeste mai mult

Photo

Un bărbat de 53 de ani din municipiul Câmpia Turzii a dispărut de la domiciliu

L-aţi văzut ?  Un bărbat de 53 de ani din municipiul Câmpia Turzii, judeţul Cluj a dispărut de la domiciliu. Bărbatul a plecat de la reşedinţă şi nu s-a întors până ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Acțiuni desfășurate de polițistii clujeni pentru prevenirea şi combaterea infracţionalităţii

În scopul asigurării unui climat corespunzător de ordine şi siguranţă publică în perioada premergătoare Sfintelor Sărbători ale Paştelui Ortodox şi Catolic, la data de 11 aprilie a.c., poliţiştii au desfăşurat ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Conducea un moped neînregistrat si fără permis prin Câmpia Turzii

La data de 13 aprilie a.c., ora 22:40, poliţişti rutieri din cadrul I.P.J. Cluj, Poliţia municipiului Câmpia-Turzii, au depistat un tânăr de 18 ani, din municipiul Câmpia-Turzii, în timp ce ...Citeste mai mult

Photo

Bărbat prins în Câmpia Turzii beat la volan

La data de 13 aprilie a.c., ora 13:04, poliţişti rutieri din cadrul I.P.J. Cluj, Poliţia municipiului Câmpia Turzii, au depistat un bărbat de 36 de ani, din comuna Tritenii de ...Citeste mai mult

Photo

Vezi Cum va fi vremea în Săptămâna Mare şi de Paşti, la Turda

Specialiștii în prognozarea vremii  au anunțat  că în următoarea perioadă vremea se va menţine mohorâtă şi ploioasă . Minima va fi de 2 grade Celsius pe timp de noapte, iar maxima ...Citeste mai mult

Photo

Accident la Câmpia Turzii sâmbătă

La data de 12 aprilie a.c., ora 09:30, pe strada Gheorghe Bariţiu din municipiul Câmpia-Turzii, s-a produs un accident de circulaţie soldat cu rănirea uşoară a unei persoane. În fapt, un ...Citeste mai mult

Photo

Stiri Turda-Polițiștii rutieri turdeni la datorie

La data de 12 aprilie a.c., ora 02:00, poliţişti rutieri din cadrul Poliţiei municipiului Turda, au depistat un bărbat de 27 de ani, din judeţul Hunedoara, în timp ce conducea ...Citeste mai mult

Photo

Bărbat trecut de prima tinerețe din Turda la volanul unui autoturism neînmatriculat

La data de 11 aprilie a.c., ora 10:30, poliţişti rutieri din cadrul Poliţiei municipiului Turda, au depistat un bărbat de 55 de ani, din municipiulTurda, care conducea un autoturism neînmatriculat ...Citeste mai mult

Photo

Cea mai mare fermă de bizoni din Europa în județul Cluj.Vezi detalii

 În comuna Recea Cristur, din județul Cluj situată aproape de granița cu județul Sălaj se află  cea mai mare fermă de bizoni din Europa .  Deocamdată ferma  are 300 de animale și se întinde pe ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA Se închide circulația la Cluj

La data de 13 aprilie a.c., între orele 09:00-16:00, în zona stadionului “Cluj Arena” din Cluj-Napoca va avea loc „Maratonul Internaţional Cluj-Napoca”, la care vor participa aproximativ 3.000 de alergători. În ...Citeste mai mult

Photo

Se retrag licențe de trasee județene din Cluj

Președintele Consiliului Județean Cluj, Horea Uioreanu, a fost informat că Agenția Teritorială ARR Cluj a întocmit adresele de retragere a „unor licențe de trasee județene”.  „Am primit prin fax o ...Citeste mai mult

Photo

Salina Turda participă la Târgul de Turism de la Chișnău

Salina Turda participă pentru prima oară la Expoziţia internaţională specializată de turism, agrement şi hoteluri ,, TOURISM. LEISURE. HOTELS 2014” ediția a XIX -a, în perioada 10.04-13.04.2014.  La ceremonia deschiderii oficiale ...Citeste mai mult

Photo

Peste 400 de elevi au vizitat săptămâna aceasta Muzeul de Istorie Turda

Săptămâna “Şcoala altfel” a debutat luni, 7 aprilie 2014, la Muzeul de Istorie Turda. Peste 400 de elevii au beneficiat de tururi ghidate în expoziția permanentă a muzeului, care prezintă o ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA Activitate caritabilă la Turda

Misiunea Bibliotecii Municipale „Teodor Murăşanu” este să încurajeze şi să susţină lectura de la cea mai mică vârstă şi nu doar prin intermediul colecţiilor,  al animaţiilor culturale şi a serviciilor ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURAD CAA partener la concursul de dans sportiv CUPA POTAISSA

Sâmbătă, 5 aprilie 2014 de la ora 10,00 a debutat concursul de dans sportiv organizat de Clubul de dans sportiv Potaissa. Clubul este condus de soții Diana și Alin Miron și ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURA Copii din Turda sunt așteptați la Supriziele Iepurașului

La fel ca în fiecare an, în săptămâna premergătoare Sărbătorii Pascale, Consiliul Local şi Primăria Municipiului Turda în colaborare cu Casa de Cultură Turda organizează Surprizele Iepuraşului. Ajunsă deja la ediţia a V ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA Concursuri de tenis, bowling, dicție și demonstrații de karate la Salina Turda

Salina Turda a continuat cu concursurile planificate pentru elevii care au vizitat ,, cel mai frumos loc subteran din lume” (sursa Business Insider) în cadrul săptamânii ,, Școala Altfel”. Aceste ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA Astăzi a debutat exercițiul româno-american de la Câmpia Turzii

La Baza 71 Aeraină Câmpia Turzii a debutat astăzi exercițiul militar “Dacian Viper”, la care participă 200 de militari români și 250 de militari americani. La ora 13 a avut ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Femeie beată la volan prin Turda

La data de 9 aprilie a.c., ora 21:36, poliţişti rutieri din cadrul Poliţiei municipiului Turda, au depistat o femeie de 41 de ani, care conducea un autoturism pe raza municipiului ...Citeste mai mult