Thursday, 31 July, 2014

Turda, Ioan Ratiu, 54/3, Tel. 0264312565 , dacicusmedia@clicknet.ro, afaceriardelene@gmail.com

Miting de protest la Turda în 10 mai

miting-de-protest-asupra-modului-in-care-este-administrat-orasul-turda Miercuri, 08 Mai, 2013

În data de 10 mai ,la Turda va avea loc un miting de protest cu privire la modul în care este administrat orașul.Comunicatul care indeamnă populația să participe la miting este semnat de inginerul  BAICA GRIGORE.Redăm în continuare conținutul acestui document. 

        Cei care va considerati nemultumiti de modul cum este administrat orasul nostru de catre autoritatile locale si institutiile subordonate acestora va rugam sa participati la MITINGUL DE PROTEST din data de 10.05.2013 ora 10.00 cu deplasarea de la Dacia Service Turda pana la Primaria Turda.

        Cei care sunteti nemultumiti de felul cum arata si sunt intretinute strazile si aleele noastre care in majoritatea cazurilor sunt pline de gropi si tot felul de pericole din carosabil, va rugam sa participati la MITINGUL DE PROTEST.

      Celor care v-au fost afectate locuintele din cauza trepidatiilor mijloacelor de transport marfa si calatori, v-au fost avariate autoturismele din cauza gropilor din carosabil, v-au fost indoite jentile si pragurile, v-au fost deformate pneurile si ati fost obligati sa faceti reparatii neprogramate din cauza strazilor prost intretinute va rugam sa participati la MITINGUL DE PROTEST.

      Cei care sunteti multumiti de modul cum decurge administrarea orasului nostru va rugam sa NU participati la mitingul nostru in vederea desfasurarii in bune conditii a demersului nostru cetatenesc.

        Traseul de desfasurare a actiunii noastre de protest se va face pe partea pietonala (trotuar) a strazilor: Clujului, Bucovinei, Crisan, Traian, P-ta Romana, Libertatii, Primaria Turda. Traversarea strazilor se va face pe la trecerea de pietoni sub indrumarea Politiei Rutiere. Este interzisa blocarea drumurilor de catre participantii la manifestatie.

        Din partea grupului de organizare va invitam sa participati in numar cat mai mare la aceasta forma de protest.

 

                                                               ING BAICA GRIGORE

Taguri: Miting de protest la Turda în 10 mai, Miting de protest la Turda în 10 mai, Miting de protest la Turda în 10 mai, Miting de protest la Turda în 10 mai

Alte stiri

Photo

STIRI TURDA-Trafic rutier îngreunat la această oră pe o stradă din Turda

Traficul rutier se desfăşoară cu dificultate la această oră, ora 13.30 pe strada Câmpiei din municipiul Turda. Pe sensul de mers Câmpia Turzii – Turda se formează cozi de aproximatoiv ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Vezi ce site turistic promovează exclusiv locațiile de cazare din zona Turda

Singurul portal care vă oferă exclusiv  cele mai multe detalii despre unitățile de cazare din municipiile Turda și Câmpia Turzii, dar și din împrejurimi este site-ul www.cazareturda.ro.Aici puteți găsi toate ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Mesajul deputatului Mircea Irimie, cu ocazia Zilei Imnului Național al României

“Data de 29 iulie a fost proclamata, Ziua Imnului National al Romaniei – “Desteapta-te romane!”, simbol al unitatii Revolutiei Romane de la 1848 si al curajului poporului roman in momentele ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Filmuleț impresionant despre Salina Turda

Doi turiști, unul din Italia și celălalt din America și care își spun ”călători prin Europa”, au realizat un impresionant film despre Salina Turda. Italianul Armando Costantino și  americanca Melony Candea ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Știrea cititorului: Semne de circulație acoperite de umbrela unei terase la Turda

Un cititor al site-ului www.afaceriardelene.ro ne-a semnalat faptul că două indicatoare rutiere din Turda nu mai pot fi observate din cauza unei umbrele amplasate în exteriorul unui magazin din Turda ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Bărbat din Turda beat la volan azi noapte pe strada Ştefan cel Mare din Turda

La data de 29 iulie a.c., ora 01:43, poliţişti rutieri din cadrul Poliţiei municipiului Turda au depistat, în trafic, un bărbat de 38 de ani care a condus un autoturism, ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Potaissa Turda s-a impus în meciul împotriva Mexicului

Aseară s-a desfășurat la Turda meciul amical dintre Potaissa Turda și selecționata Mexicului. În prezența unui public numeros, cele două echipe au făcut spectacol și au marcat împreună nu mai ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Mâine se oprește curentul electric pe 9 străzi din Turda

Societatea Electrica anunţă pe site-ul propriu, întreruperea alimentării cu energie electrică pe mai multe străzi din Turda. Marţi 29 iulie între orele 8-15: strada Hotarului nr. 1-20, strada Cucului nr. 43-78, ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Fostul mare handbalist român Gheorghe Gruia prezent la Turda

Fostul mare handbalist român Gheorghe Gruia, desemnat în anul 1992 de Federația Internațională de Handbal, cel mai bun jucător de handbal din toate timpurile se află prezent astăzi la Turda. Gheorghe ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Dezbatere cu privire la Legea dieteticianului la inițiativa deputatului Mircea Irimie

Deputatul turdean Mircea Irimie a reușit să aducă la Turda mai mulți specialiști din domeniul nutriției. Scopul acestui demers îl reprezintă inițiativa legislativă a deputatului turdean de Organizare și exercitare ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Spectaclul Folcloric ”Chemarea munților” de la Turda a fost unul de succes

Timp de 3 zile sute de turdeni au urmărit spectacolele folclorice oferite de mai multe ansambluri folclorice din ţară dar şi din Grecia în cadrul celei de-a X-a ediţii a ...Citeste mai mult

Photo

Stiri Turda-Vezi care este noua destinație spre care vei putea zbura la la CLUJ

Compania Wizz Air anunță că va deschide două noi zboruri de la Cluj-Napoca spre Italia.   De la 14 martie 2015 compania va opera 2 noi zboruri săptămânale de la Cluj  spre Bari. Zborurile vor fi operate marţea şi sâmbăta.   Cu aceste ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Vezi cum va fi vremea la Turda în următoarele trei zile

Specialiștii în prognozarea vremii anunță vreme caldă la Turda, însă vremea va fi foarte instabilă, iar cerul va fi preponderent noros. De asemenea, nu vor lipsi nici precipitațiile.Luni temperaturile vor fi cuprinse ...Citeste mai mult

Photo

Avion decolat de pe aeroportul din Cluj Napoca deviat deasupra Pădurii Copandului lângă Turda

Odată cu venirea verii, locuitorii blocurilor au luat cu asalt pajiștile și locurile pentru campare din împrejurul Turzii. Cea mai cautată, Pădurea Copandului se bucură anual de un numar foarte ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Handbaliștii turdeni s-au impus la scor în meciul amical de astăzi

Echipa de handbal Potaissa Turda a disputat astăzi primul meci amical în vederea pregătirilor pentru noul sezon handbalistic. Elevii lui Horaţiu Gal au întâlnit în sala de sport a Şcolii ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Festivalul de Folclor ”Chemarea Munților” a debutat astăzi la Turda

Astăzi a debutat la Turda cea de-a X-a ediție a Festivalului Internațional de Folclor ”Chemarea Munților”. Festivalul a început la ora 17.30 cu o paradă a tuturor ansamblurilor folclorice, pe ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Aranjamente florale realizate din hârtie la Câmpia Turzii

Seria activităţilor culturale a continuat şi săptămâna aceasta la cafeneaua Centrului Raţiu pentru Democraţie din Turda. Joi 24 iulie a fost invitată Alexandrina Suciu, un artist din Câmpia Turzii care ...Citeste mai mult

Photo

Vezi de când vom putea circula pe autostradă între Târgu-Mureș și Oradea

 Ministrul Transporturilor,clujeanul Ioan Rus a anunțat că până la sfârșitul anului 2016 ar putea să le ofere românilor posibilitatea de a circula din Târgu Mureș spre Oradea, exclusiv pe autostradă. "Partea ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Mâine se oprește energia electrică pe mai multe străzi din municipiul Turda

Societatea Electrica anunţă pe site-ul propriu, întreruperea alimentării cu energie electrică pe mai multe străzi din Turda. Vineri 25 iulie între orele 8-15: strada Hotarului nr. 1-20, strada Cucului nr. 43-78, ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Potrivit Institutului Național de Statistică Turda are o populație de peste 55.000 de locuitori

Baza de date TEMPO-Online de pe site-ul Institutului Național de Statistică arată că în municipiul Turda locuiesc nu mai puțin de 55.425 de persoane. Acest număr provine din statisticile din ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-La Turda s-au găsit droguri si arme folosite la activități infracționale.Vezi detalii

Poliţiştii clujeni au efectuat, în această dimineaţă, 8 percheziţii pe raza municipiului Turda, la persoane bănuite de comiterea mai multor infracţiuni de lovire şi alte violenţe, şantaj, ameninţare şi tulburarea ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Claudiu Dediu a primit titlul de golgheter

Componentul echipei Potaissa Turda, Claudiu Dediu a primit ieri din mâinile preşedintelui Federaţiei Române de Handbal, Alexandru Dedu, titlul de golgheter al Ligii Naţionale de Handbal. Pe lângă preşedintele Alexandru Dedu, ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Potaissa Turda va susţine vineri şi sâmbătă două meciuri amicale

Echipa de handbal Potaissa Turda va începe în această perioadă o serie de meciuri amicale în vederea pregătirilor pentru noul sezon handbalistic. Elevii lui Horaţiu Gal vor juca vineri şi ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Spectacol folcloric la Salina Turda

Sâmbătă și duminică (26-27 Iulie 2014) va avea loc în Salina Turda un spectacol folcloric. La acest spectacol folcloric participă ansambluri din Grecia și din diverse zone din România: Galati, ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Salina Turda lăudată din nou pe un site internațional

Site-ul internațional www.glamgrid.com a realizat un amplu reportaj despre Salina Turda. Încă din titlu, autorul reportajului precizează că în Salina Turda este amenajat un parc tematic uimitor. Autorul prezintă câteva ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Știrea cititorului: ”De ce nu se asfaltează și strada Ion Moldovan din Turda?”

Un locuitor al străzii Ion Moldovan din municipiul Turda ne-a semnalat faptul că respectiva stradă nu a mai fost reabilitată de foarte mult timp. Cetățeanul precizează că strada Ion Moldovan ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-La Turda locurile de joacă nu sunt întreținute

Tot mai mulţi turdeni sunt nemulţumiţi de felul cum sunt întreţinute, sau mai bine spus nu sunt întreţinute, aparatele de joacă din parcurile din oraş. La secţiunea de sesizări on-line ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Știrea cititorului: ”Oare unde îmi pot parca mașina?” Se întâmplă la Turda

De un adevărat șoc au avut parte astăzi mai mulți șoferi din Turda. Ajunși acasă, pe strada Macilor din Turda la blocul U de lângă parcul Teilor și-au pus întrebarea ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Tot mai multe semne de circulaţie sunt acoperite de copaci la Turda

Din ce în ce mai multe semne de circulaţie de pe raza municipiului Turda nu mai pot fi vizibile din cauza copacilor sau a vegetaţiei crescute în jurul acestora. Dacă ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Mâine se întrerupe energia electrică pe o stradă din Turda

Societatea Electrica anunţă pe site-ul propriu că va întrerupe mâine alimentarea cu energie electrică pe strada Sănduleşti din municipiul Turda. Vor rămâne fără energie electrică doar locuinţele de la numărul ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Joi se opreşte apa într-un cartier din Turda

Compania de Apă ARIEȘ anunță cetățenii: în data de 24 iulie 2014 se va întrerupe furnizarea apei potabile, între orele 08:00 – 16:00, in tot cartierul Poiana. Întreruperea furnizării apei potabile ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-De la prima casă la prima mașină.Vezi detalii

 Conform realitatea.net,ultima invenţie a miniştrilor guvernului Ponta este un nou program care ar copia Prima Casă, dar pentru maşini. Ideea îi aparţine ministrului Economiei, Constantin Niţă.  Acesta vrea ca statul să ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Potaissa Turda şi-a aflat adversara din cupele europene

Astăzi a avut loc tragerea la sorţi a meciurilor din prima fază a Cupei EHF la handbal. În urnă s-a aflat şi echipa de handbal Potaissa Turda. În urma tragerii ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Un bărbat din Turda și-a bătut rău fosta soție.Aceasta a ajuns în spital.Vezi detalii

Un bărbat de 37 de ani, din municipiul Turda, este cercetat de poliţişti pentru lovirea fostei soţii, distrugerea unui autoturism şi tulburarea ordinii şi liniştii publice.La data de 21 iulie ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Vezi unde s-a construit cea mai nouă locație de cazare din zona Turda

Pensiunea Hanul Dacilor  este situată în satul Podeni, comuna Moldoveneşti, judeţul Cluj, la poalele munţilor Apuseni . Pensiunea  este realizată din piatră şi lemn, îmbinând tradiţia cu bunul gust. Interiorul combină stilul rustic, atât de apreciat ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Minora din Turda dispărută de acasă a fost găsită.Vezi în ce împrejurări

Poliţiştii de investigaţii criminale au depistat-o pe REZMIVEȘ GHIZELA RODICA, din Turda, plecată voluntar de la domiciliu din 12 iulie La data de 18 iulie a.c., în urma activităţilor desfăşurate de ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Bărbat în toată firea din Turda prins beat la volan

La data de 20 iulie a.c., ora 20:30, poliţişti rutieri din cadrul I.P.J. Cluj – Poliţia municipiului Turda, au depistat un barbat de 51 de ani, din Turda, în timp ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Proceduri de insolvenţă pentru RAGCL Câmpia Turzii

Aleşii locali din municipiul Câmpia Turzii au aprobat săptămâna trecută un proiect de hotărâre privind deschiderea procedurii de insolvenţă pentru Regia Autonomă de Gospodărie Comunală şi Locativă. Proiectul de hotărâre ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Colaborare între Primăria şi Consiliul local din Câmpia Turzii şi Asociaţia Transilvania Music Show

Primăria şi Consiliul local din Câmpia Turzii şi Asociaţia Transilvania Music Show au încheiat un protocol de colaborare pentru perioada 18 iulie – 31 decembrie 2014. Obiectul protocolului îl constituie ...Citeste mai mult

Photo

STIRI TURDA-Raportul privind monitorizarea activităţii asistenţilor personali din Câmpia Turzii

Conducerea Serviciului Public Local de Asistenţă Socială din Câmpia Turzii a prezentat Consiliului local raportul privind monitorizarea activităţii asistenţilor personali. Raportul se referă la activitatea asistenţilor personali desfăşurată în perioada ...Citeste mai mult